Kolay Hayat

Onların İşi Abartmak: Promotörler

Promotör Kimdir Ne Yapar?

Tüketim çılgınlığını artırmak için başvurulmuş bir yoldur promotörlük. Etkili satış, pazarlama niteliklerine sahip,  müşteri psikolojisi ve saha deneyimi olan promotörler, tarafsız bir tezgahtar havasıyla mağazalarda kendi ürünlerinin ajanlığını yapıyorlar.

Promotör İngilizce promoter kelimesinden geliyor ve manası “teşvikçi” demek. Bir nevi kendi markalarının mağazalardaki özendirmecilik vazifesini üstlenen kişiler. Özellikle büyük teknoloji mağazalarında normal satış danışmanı gibi görev yapmaları tehlikeli yanlarından biri. Çünkü sadece bağlı bulunduğu markanın tanıtım ve satışından sorumlu kişiler olmalarına rağmen ilk bakışta tarafsız bir tezgâhtar görüntüsü veriyorlar.

Promotörler, tüketici ile birebir ilişki içinde olduğundan dolayı markaların en büyük pazarlama görevlerini de yürüten kişileri aynı zamanda. Bazen de teknoloji, donanım ve servis sahalarında geri kaldıkları diğer firmalarla olan açıklarını bu şekilde kapatmaya çalışan firmaların saha ajanları olarak karşımıza çıkıyorlar. Markalar, reklam ve tanıtım faaliyetleri ile yapamadıklarını promotörler sayesinde birebir müşteriyle bağlantı kurarak yapmaya çalışıyorlar.

Promotörler psikoloji, etkin satış, pazarlama teknikleri gibi satış artırma ve müşteriyi etkileme amaçlı biz dizi eğitime tabi tutulur. Bu eğitimleri markalar bizzat kendileri vermektedir. Eğitim verdikleri promotörleri sanki bir ajan gibi büyük teknoloji mağazalarına yerleştirerek, kendi satış hacimlerini artırmayı hedefler ve nitekim hedeflerine de ulaşırlar.

Bir örnek üzerinde anlatmaya çalışalım bu abartı ustaları promotörleri. Düşünün ki teknolojik bir ürüne ihtiyacınız var. İyi bir şey almak istiyor ve haklı olarak da problem yaşamak istemiyorsunuz. Ancak aklınızda ne marka ne de özellik var. Sadece ihtiyacınız olan ürünü biliyorsunuz. İhtiyacınız mesela bir çamaşır makinesi olsun.  Çamaşır makinesini almak için çok fazla ürün karşılaştırması yapmak amacıyla büyük bir teknoloji mağazasına gittiniz. Mağazaya girdiğinizde karşınızda binlerce çeşit ürün, büyük özen ve etkileyici bir tasarımla dizilmiş durumda. Bütün bu ürünler göz alıcı bir şekilde karşınızda duruyor.

Tabi ki bir de teknoloji mağazalarının olmazsa olmazları, onlarca satış danışmanı da etrafta dolaşıyor. Sizin bir an içinizde rahatlama oluyor. “Ne güzel onca çeşit var, ürün hakkında bana bilgi verecek, yardımcı olacak, soru sorabileceğim kişiler de var.” diye düşünüyorsunuz. İhtiyacınız olan çamaşır makinesinin bulunduğu bölüme geldiğinizde, seçenekler arasından seçim yapmaya çalışıyorsunuz. Tabi ki daha önce araştırma yapmadığınız için zorlanıyorsunuz.

Bir anda bir görevli beliriveriyor karşınızda. “Buyurun efendim, yardımcı olabilir miyim?” Siz de doğal olarak “evet, lütfen” diyorsunuz. Nasıl bir ürün almayı düşünüyorsunuz? Düşündüğünüz marka,  model, aradığınız bir özellik, var mı, diye birçok soru geliyor sonra. Sizin verdiğiniz cevaba göre, güya size en uygun ürünü bulup bir bir anlatmaya başlıyor.  Ürünün özelliklerini öyle anlatıyor ki, sizin için en ucuzu, en kalitelisi ve en uygunu o ürün zannediyorsunuz. Hemen almaya karar veriyorsunuz.

Peki, gerçekten o ürün görevlinin anlattığı kadar kaliteli, ucuz ve servis özellikleri uygun mu? Yoksa bu anlatılanlar koca bir abartıdan mı ibaret? Size yardımcı olan görevliye güvenebilir misiniz? Ya da o görevli mağazanın gerçek satış danışmanı mıdır? İşte bu sorulara cevap vermek gerçekten çok güç. Çünkü içimiz rahat olsun, bol çeşit var diye gittiğimiz büyük teknoloji mağazalarında çalışanların en az üçte biri abartı ustası promotörlerden oluşuyor.

Ve bu kişiler doğal olarak bağlı oldukları markayı ve ürünlerini abartmaktan başka bir şey de yapmıyorlar. Bildiğimiz büyük teknoloji mağazalarında  yer bulmuş bir markanın  bu mağazalar için oluşturdukları elli kişilik bir promotör  kadrosunun olduğunu bilmek  ve her markanın ellişer kişilik kadrosunun olduğunu düşünmek,  yönlendirildiğimizin ve kandırılmaya çalışıldığımızın promotörler en büyük kanıtı.

Promotörlere Kanmamak İçin Neler Yapmalıyız?

Mağazaya gitmeden önce özellik ve markayı belirleyip, ürün hakkında ön bir araştırma yapmalıyız. Sonra da  abartı ustalarının olduğunu bilmeli, onları diğer satış danışmanlarından ayırt etmeye çalışmalıyız. Ancak bu abartı ustalarını diğer satış danışmanlarından nasıl ayırt edeceğiz? İlk bakışta belki ayırt edemeyebiliriz ancak bazı belirgin özellikleri onları ele verecektir.

Promotör’leri Nasıl Anlarsınız?

  • Belli bir raf veya aynı maka ürünlerin başından ayrılmayan bir kişi varsa, bilin ki o promotör denilen yönlendirme elemanı olabilir.
  • Pazar satıcısı gibi çığırtkanlık yapıp, “Buyurun efendim yardımcı olabilir miyim?” gibi sorularla, güya size yardımcı olmaya çalışan bir görevli varsa, o da marka ajanı promotör olabilir.
  • İncelediğiniz bir ürünün özelliklerinin abartılı bir şekilde anlatıldığını düşünmeye başladıysanız veya o ürünün özellikleri size çok ilginç geldiyse, bilesiniz ki karşınızdaki abartı ustası promotörden başkası olmayabilir.
  • Gittiğiniz büyük teknoloji mağazasının normal çalışanlarının giydiği kıyafetten farklı bir renkte bir kıyafet giymiş satış danışmanı varsa, bu kişi de promotör olabilir.
  • Yine gittiğiniz teknoloji mağazasının normal çalışanlarının yaka kartından farklı bir yaka kartı takan veya yaka kartında teknoloji mağazasının logosu yoksa bilesiniz ki bu kişi de o grubun bir elemanı olabilir.
  • Son iki özellik en bariz ayırt edilebilecek özelliklerdir. Abartı ustalarına kanmayalım, markaların hilelerine gelmeyelim. Bilinçli olalım ki onların uyguladığı psikolojik baskıyı bastıralım, sonra pişman olmayalım.

 

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu