Aile ÖzelAraştırma

Oyuncakların Dünyasına Açılan Kapı

Kadıköy’ün Göztepe semtinde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 tarihinde meraklılara sunulmuştur. Müzenin kurucusu, böyle bir müzeyi kurma sebebini şöyle ifade ediyor:

“Oyuncak müzelerini gezerken içimde hep anlaşılmaz, garip bir duygu taşıdım neden benim ülkemde oyuncak müzesi yok diye. Bu beni rahatsız etti. Hani istiridyenin içine bir kum taneciği girer, istiridye bundan rahatsızlık duyar ve o kum taneciğini izole etmek için etrafında bir salgı ile çevirir ya; hani böylelikle inci meydana gelir, işte Oyuncak Müzesi de böyle bir inci. İçime bir kum taneciği girdi ve bu beni rahatsız etmeye başladı. O zaman bu müzeyi kurdum.”
1700’lü yıllardan günümüze ulaşmış oyuncakla sergilendiği müze, Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Müzede bulunan farklı dönemlere ve farklı ülkelere ait oyuncaklar, kendi aralarında bir bütünlük oluşturacak şekilde sergilenmektedir. Oyuncak tarihinin en kıymetli ürünleriyle kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, insanlık tarihi ve kültürel mirasın eğlenceli, aynı zamanda da akılda kalıcı bir şekilde öğrenilmesine de imkan tanıyor.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri haricinde, hafta içi, 09:30-18:00; hafta sonları ise 09:30 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Çocuk ve sınıf

Müzede en fazla da tablo tadında, resmedercesine imal edilen oyuncaklar dikkatimizi çekiyor. Görsellik bu kadar yaygınlaşmasa belki de bu oyuncakların devamı gelecekti. Bu oyuncak sınıfında çocukların dizilişindeki klasik usul dikkatimi çekmişti. Muhakkak sizinde bu oyuncak sınıftan dikkatinizi çeken şey olacaktır.

Oyuncak matbaa

Her oyuncak illa ki oynanmak için imal edilmemiş olabilir. İşte bu oyuncak ile çocuklara bir matbaa manzarası sunulmuş. Arkada matbaada basılan kitaplar, ortada bir matbaa makinesi prototipi, yanlarda baskı malzemeleri. Bırakın çocukları yetişkinler de bu kadar detay işçiliğin her karesine bakmaktan kendisini alamıyorlar.

Oyuncaklarla uçmak

Oyuncak balon, balonun sepetinde oyuncak adam ve ona tutunmaya çalışan başka bir oyuncak adam. Bu kareyi bir çocuk acaba nasıl yorumlar? Gözü balona ve uçaklara mı takılır, yoksa balondan aşağıya sarkmış adama mı acıyarak bakar. Belki de bu oyuncağı gören çocuklar “Anne-baba ben de pilot olacağım” diyebilirler.

Savaş ve çocuk

Savaş olur da buna çocuklar dâhil olmaz mı? Elbette bir şekilde onlar da dâhil olur. Dünyanın dört bir yanında Birinci Dünya Savaşı devam ederken metale işlenen asker ve savaş manzaralarını çocukların oyunlarına dâhil edilmiş. Metal işlerdeki pürüzsüzlük ise dönemin sanayileşen yüzünü oyuncaklar üzerinden kendini gösteriyor.

Güzel bir çocuk odası

Şayet müzeyi küçük bir kız çocuğu ile gezmiş olsaydınız, elinizden tutup sizi bu oyuncağa doğru çekmeye çalışabilirdi. Duvara asılı resimler, elbise dolapları, çocuk yatakları, düşünülmüş bütün detaylar özenle çalışılmış.

Yakından baktığınızda bu oyuncak oda, çocuğunuzun değil sizin de dikkatinizi çekebilir.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı