İş ve Ekonomi

Patentler Nasıl Ticarileştirilir?

Patentler sanayide kullanılamadığı için ticarileştirilemiyor. Patent başvurusu yaptıktan sonra bunu sanayide kullanamadığı için paraya dönüştüremeyen kişilerin yaptığı hataları birkaç maddede toplayabiliriz.

Birincisi ticarileşemeyen buluşlar yeterince orijinal değildir. Bir icadın patent alabilmesi için yeni, sanayiye uygulanabilir olması gerekir. Kişinin üzerinde az çalışılmış bir faydalı model başvurusu vardır ve bundan 20 tane de yapsa para kazanmayabilir. Önemli olan bir adet de olsa, üretilebilir ve insanların işine yarayan, hayatlarını kolaylaştıran veya sanayide üretimi kolaylaştıran, enerji harcamalarını azaltan bir icat yapılmasıdır. Gıda sektörüne ise patent ile coğrafi işaret karıştırılmaktadır. Yöresel ürünler patent ile değil coğrafi işaret denilen bir tescil sistemi ile koruma altına alınmaktadır.

icat hususunda tecrübeli kişi ve firmalar yeni buluşlarını patent almaya hak kazanmadan çok önce pazarlama departmanlarında değerlendirirler. Türkiye genelinde yapılan ikinci büyük hata, bütün proje ilk ortaya çıkan fikrin üzerine inşa edilmesidir. Oysa icadınızı daha gerçekleştirirken ve çizimlerini yaparken pazarlama konusuna kafa yormak gerekir. Çünkü üretim ve pazarlama konularında uzman kişilere danıştığınızda yeni bakış açıları kazanırsınız. Bu istişareler sonucunda ilk fikrinizin maliyetli ya da uygulaması zor olduğunu görebilirsiniz. Ya da pazarlama uzmanı farklı bir montajın daha fazla rağbet göreceğini söyleyebilir. Bu tavsiyeler ürünü daha çok sattırabilir. O yüzden bize başvuran mucitlere cüzi bir ücret ile geçici başvuru ya da şartlı başvuruyu yaptıktan sonra bir taraftan kapsamlı çalışmalarını bitirmelerini tavsiye ediyoruz. Böylece bir taraftan kalıcı patent başvurusunun yüksek maliyeti fazla para ile çöpe gitmemiş olurken diğer taraftan da fikir korunmuş oluyor.

Ticarileşmeyen patentler konusunda üçüncü madde olarak bireysel mucitlerin ayağı yere basmayan icatları konusu var. Bu konuda sonsuz enerjiyi bulduğunu iddia eden mucitler örnek verilebilir. Sonsuz enerjiyi bulduğunu iddia eden kişilerin akademisyenlerle ortak çalışma yapmadan patent almaları mümkün değil. Bir de sahada uzman kişilere danışmadan icatlarını ticarileştirmeleri çok zor.

Patentten iyi para kazanan insanlar yok değil ancak bunlar ürünlerine sanılandan fazla kafa yoruyorlar. Konuya meraklı kişiler bir hobi olarak çalışmaya başladıklarında envanterleri okurlar ve incelerler. icat yapmak istediklerinde ise dünya çapında daha geniş bir araştırma yapmaları gerekir. Üniversitelerde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan “Teknoloji Transer Ofisleri” genç girişimcilere rehberlik etmektedir. Buralardan fikirlerin patente dönüştürülmesi, patentlerin de ticarileşmesi için destek alınabilir.

Son yıllarda teknik ve teknolojik ürünlerde alınan patentlerden gelir elde etmek revaçta. Ancak gıda, tekstil, ev ürünleri konularında da pratik, hayatı kolaylaştıran, ihtiyaçlara cevap verebilen yüzlerce örnekten para kazanabilen insanların sayısı da az değil.

Daha Fazla Göster

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı