Gıda AnalizSağlıklı Hayat

Piliç Sucuk

Sucuğun Z Kuşağı

Kırmızı et sektöründe hınzır, at, eşek etiyle dana eti birbirine karışalı çok oldu. Beyaz et sektörünün ise arka mutfağında kara işler dönüyor.

Son günlerde sosyal platformlarda bir tavuğun bütün halde kıyma makinesine atılıp kıyma yapıldığı görüntüleri dolaşıyor. İzleyenlerin hem midesi kalkıyor hem de şaşkınlıktan ağzı açık kalıyor. Belli ki insanlar akıllarına gelmeyenlerin başlarına çoktan gelmiş olduğunun farkında değiller. Biz gördüklerimize hiç şaşırmıyoruz; çünkü et ve tavuk endüstrisinin hijyen, sağlık ve helallik bakımından akıllara zarar bir noktaya geldiğini çok iyi biliyoruz. Kırmızı et sektöründe hınzır, at, eşek etiyle dana eti birbirine karışalı çok oldu. Beyaz et sektörünün ise arka mutfağında kara işler dönüyor.

5 liraya sucuk yiyeceğinize, 5 lirayı yiyin daha iyi!

Beslenmesinde, kesilmesinde kuru yolumunda ve diğer bütün süreçlerinde sıkıntısı olmayan, tavukta -bizzat ürünün kendisi sunulduğundan- tağşiş imkânı olmaz. Ancak son yıllarda çıkan tavuk kıyma ve piliç sucuk, her türlü taviz, taklit ve tağşişe açık görünüyor. İnsanlar herhangi bir markadan tavuk alırken arka planını görmeseler de en azından tavuk aldıkları belliydi. Ancak tavuk kıyma ve piliç sucuktan bahsediyorsak, paketin içindekinin tavukla alakası olmayabilir. Kuvvetli makineler, büyükbaşı bile macuna çevirebiliyorken, üreticiler piliç sucuk için tavuğu kesme ve yolma zahmetine bile girmiyor olabilir. Ürüne sucuk rengini kazandırabilmek için kullanılan karmin gibi renk maddeleri ve şüpheli koruyucularını da söylemeden geçemeyiz. Hal böyle olunca marketlerde 3-5 liraya piliç sucuk görmek hiç de şaşırtıcı olmuyor. Her şeyin ateş pahası olduğu günümüzde, ucuz sucuk yemek mantıklı geliyor mu? 5 liraya sucuk yiyeceğinize, 5 lirayı yiyin daha iyi!

Alışılmış sucuk tadını hiç aratmayacak

İşlem görmüş piliç sucuk, dana sucuk gibi 250 gramlık kangal şeklinde satışa çıktı. Bildiğimiz sucuktan daha açık kırmızı renge sahip. Dokusunun biraz daha yumuşak olduğunu da söyleyebiliriz. Besin değeri olarak 100 gramında aynı miktar protein (14 gram) ve yağ (35 gram) ile sadece 1 gram fazla karbonhidrat içeriyor. Piliç sucuk, alışılmış sucuk tadını hiç aratmayarak sucukseverlerin damağını şenlendiriyor.

En yaygın kullanım şekli kahvaltıların sevilen yüzü sucuklu yumurta! Bununla beraber pizzada kullanılabilir ve mangal yapılabilir. Yemeklerde kullanımı ise -parçalanabilir yapısından olsa gerek- pek tavsiye edilmiyor.

Eğer sucuk seviyorsanız, piliç sucuğu denediğinizde beğenmemeniz mümkün değil.

Size alışkın olduğunuz sucuk lezzetini sunacağından emin olabilirsiniz. Tek olumsuz yanı raf ömrünün normal sucuktan daha kısa olması. Dana sucuk 6 ay ömre sahipken, piliç sucuğun 3 ay ömrü var. Sebebi, tavuk etinin kırmızı etten daha dayanıksız olmasıdır. Yine de bu bir problem teşkil etmeyecektir. Çünkü piliç sucuğu bir kez açıp tadına baktığınızda, en fazla 1 hafta içinde biteceğinden emin olabilirsiniz.

Eğer bir yerde gerçekten kalite varsa, orada reklam için hiçbir söz sarf etmeniz gerekmez. Ürünün en iyi reklamı, markasıdır. Onu anlatmak için çok şey söylemek gerekmiyor.

Sucuk yerine kanser yiyor olabilirsiniz

Ancak konu sucuk olunca, akıllarda başka bir soru işareti var. Sucuğa koyulan sodyum nitrit maddesi. Bu maddeyle ilgili aldığınız duyumlar yanlış değil. Kanserojen olduğu doğrudur. Ancak bir detayı var: Doz aşımı! Aslında sodyum nitrit maddeleri vücudumuzun tanıyıp bildiği maddelerdir. Hatta metabolizmamızın bir ara bileşenidir. Yani tamamen suni bir maddeden bahsetmiyoruz. Peki, neden bu kadar tehlikeli olduğu söyleniyor?

Sucukta kullanılan etler gıda niteliği taşımadığından, hayvanların atık sayılabilecek kısımları bile sucuğa dahil edildiğinden, hijyenden fersah fersah uzak şartlarda üretim yapılıyor. Bu kalitesizliği maskelemek ve raf ömrünü uzatmak için bolca kimyasal kullanılıyor.

Çünkü hatırı sayılır bir doz aşımı mevcut. Normalde sodyum nitritin sucuk hamuruna çok az koyulması yeterlidir. Türk Gıda Kodeksi katkı maddeleri tebliğine göre sodyum nitritin sucuktaki maksimum dozu kilogram başına 150 miligramdır. Bu miktarları insan vücudu tolere eder. Ancak yeterli denetim olmadığından tebliğlerin ne dediğinin de pek bir önemi kalmıyor. Sucuk üretiminde gram hesabıyla kullanılması gereken bu madde avuç hesabıyla kullanılınca, kansere yakalanma riskini de artırıyor.

Sodyum nitritin sucuktaki rolü, koruyucu olmasıdır. Kullanılmadığında zehirlenme vakıaları görülür. Botulinum toksininden zehirlenme ve hatta ölüm vakıaları görülür. Bu zehirlenmeye mani olan tek katkı, sodyum nitrittir. Sucukta nitrit kullanılmadığında daha fazla yanlış durumla karşı karşıya kalınabilir. Sucukta kullanılan etler, gıda niteliği taşımadığından, hayvanların atık sayılabilecek kısımları bile sucuğa dahil edildiğinden, hijyenden fersah fersah uzak şartlarda üretim yapıldığından bu kalitesizliği maskelemek ve raf ömrünü uzatmak için bolca sodyum nitrit kullanılıyor. Yani eğer marka gözetmiyor, kalite aramıyorsanız, sucuk yerine kanser yiyor olabilirsiniz.

Her şeyin kararı güzel

Sodyum nitrit, hiç kullanılmadığında sucuğu korumak mümkün olmaz ve ölüme kadar giden zehirlenmeler görülebilir. Gerçekten kaliteli bir üretim yapıldığında, sodyum nitritin koruyucu olarak çok az kullanılması gerekli ve yeterlidir. Kalitesiyle rüştünü ispatlamış olan firma, sodyum nitriti belirlenen sınırların yarısından da az miktarlarda kullanarak insan sağlığını hiç riske atmıyor.

Bütün bu anlattıklarımızdan sonra, doğru markayı bulduğunuza göre, piliç sucuğu bir an evvel denemenizi tavsiye ederiz. Ancak lezzetli diye çok yemeyin. Her şey, kararında güzeldir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı