Eğitim

Pokemon Go Nereye Götürüyor?

Pokemongo Nereye Götürüyor?

Adem Serdaroğlu

 “Dünyayı izlemek için uydular üretmektense Pokemon GO bence dahiyane bir proje”

 Pokemongo eleştirisi, komplo teorisi olamayacak kadar gerçek görünüyor. Çünkü en iyi pokemongo rotalarının, pokemongym’lerin ve pokestopların; meclis, genel merkezler ve devlet binalarında yer alması Bilgi Güvenliği Uzmanı İbrahim Baliç’in dikkatinden kaçmamış. “Dünyayı izlemek için uydular üretmektense Pokemon GO bence dahiyane bir proje” diyerek hadiseyi özetliyor.

Pokemon, 2000’li yılların başında bir Japon çizgi filmi olarak çıktı. Kısa zamanda bütün dünyanın dikkatini çekti. Bu yıllarda başlayan pokemon çılgınlığı, çok geçmeden ülkemizi de etkisi altına almış, bir çocuğun kendisini ‘Pikachu’ zannederek balkondan atmasıyla da hafızalara kazınmıştı.

Günümüzde ise yapımcıları tarafından çok konuşulacak başka bir adım daha atıldı. Çizgi film bir oyun haline dönüştürüldü ve Android, İOS işletim sistemini de destekledi. Çıktığı günden bu yana bütün dünyada hızla yayılan yeni oyun, Japon şirkete sadece iki gün içerisinde 7.2 milyar dolar kazandırdı.

Pokemongo oyunu diğer oyunlardan farklı olarak tasarlandı. Gezerek ve arayarak oynanıyor. Çünkü kendi pokemon koleksiyonunuzu oluşturabilmeniz için sokaklarda dolaşıp pokemonlar yakalamanız gerekmektedir. Masa başında oyun bağımlılarını sokağa çıkardığı için sosyalleştirdiği ve sporu teşvik ettiği bahaneleri yayılıverdi. Oysa nihayetinde bu da bir oyundu. Sokaktan toplanan pokemonları diğer oyuncuların pokemonlarıyla savaştırılıyor. Pokemon transferleri yapılabiliyor ve bu sayede koleksiyonunuzda eksik olan pokemonlar tamamlanabiliyor. Bu oyunu oynayanları görenler, bir nevi sokakta, ekran üzerinden ‘kör dövüşü’ yapar şeklinde görüyorlar. Bu manzar onların hayretlerini ifade ediyor.

 Zararları olabileceği hiç aklınıza geldi mi?

Bu hipnotik oyun yüzünden, dün çizgi filmini izleyip balkondan atlayan çocuklara, bugün de köprülerden düşenler eklenmektedir. Diğer oyunlara kıyasla daha fazla bağımlılık yapan ve gerçeklik algısına zarar veren pokemon hakkında uzmanların da ciddi ikazları bulunmaktadır.

Oyun sadece vakti zayi etmekle kalmıyor. Pokemon oynarken ceset bulan, pokemon avlamaya çalışırken köprüden uçan, arabasıyla ağaca toslayan ve karakolun önünde pokemon ararken gözaltına alınan insanlara her geçen gün bir yenisi daha haberlere malzeme oluyor.

 Uzmanlar onun hakkında ne diyor?

Psikiyatrist Dr. Ali Bozkurt, insanların bilgisayarlarının başından kalkıp sokağa çıkmaları istenirken, pokemongo gibi oyunların esiri olunmaları da kastedilmiyordu. Zira başka bir sanal dünyada yaşamaya devam ediliyor.  Dolayısıyla sosyalleşmenin de engellendiği ortada.

 Dr. Ali Bozkurt’un gözlemlediği bir başka problem de, kişilerin kendi dünyaları ile gerçek dünya arasındaki sınırları koparmalarıdır. Bu durum özellikle soyut düşünme kapasitesi henüz gelişmemiş 12 yaş altı çocukların gerçeklikle sanal âlem arasındaki sınırları iyi ayırt edememelerine sebep oluyor. Daha kötüsü körpe dimağların sanal dünyalarında yaşamaya devam etmelerine yol açabiliyor.

Özel bir üniversitede Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emre Özgen de, günümüz dünyasında içine kapanan ve yalnızlaşan insanların bir topluluğa ait olma ihtiyacı hissettiğini vurguluyor. Pokemongo gibi oyunlar yüzeyde sundukları ilgi çekicilik yüzünden bu ihtiyacı karşılar görünüyor. Lakin bu iyi davet oyuna karşı bağımlılık gibi bir hastalık getiriyor.

Hırsızların eline düşebilirsiniz

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Yakup Doğan da oyun hakkında ciddi eleştirilerde bulunan isimlerden. Özellikle güvenlik zafiyetlerine dikkat çeken Doğan, oyunu oynayan çocukların kazalarla karşılaşma risklerinin yüksek olduğunu dile getiriyor. Ayrıca kötü niyetli kişilerin de bu tür oyunları yakından takip ettiğini belirten Doğan, bu durumun çocuk istismarı, gasp ve benzeri suçlara da zemin hazırladığını vurguluyor.

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz ise oyunla ilgili başka bir tehlikeyi gündeme taşıyor. Koltuksuza göre oyun çoğu ülkede (Türkiye de buna dahil) yasal olarak indirilemiyor. Oyunun kötü amaçlı programlar içeren versiyonu, APK dosyası görünümünde internette yer alabiliyor. Bu uygulamaları indirenler zararlı yazılım olan Trojan dosyasını da bütün erişim izinlerini vererek indiriyor. Bu virüs ile art niyetli kişiler akıllı telefonunuza kolaylıkla erişebiliyor.

Güvenlik açığı

Bünyelerindeki bilişim uzmanlarının oyunun yazılımını incelediğini söyleyen Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Av. Rıdvan Yıldız ise, pokemongo oyununun yüklü olduğu telefonların bulundukları yerlerin tespit edilebildiğini, dinleme yapılabildiğini ve fotoğraflanabildiğini belirtiyor. Önemli mevkilerde bulunan kimselerin ailelerinin de bu oyunu oynaması, onları dinlenebilir ve konumları tespit edilebilir hale getiriyor.

Oyunu tasarlayanların, pokemon bulmak sevdası ile yola çıkanları nereye yönlendirdiği şu an için tam bilinemiyor. Sokak ortasında durup, telefon ile ‘deli gibi’ hareketler yapanları görürseniz korkmayın. Oyun oynuyordur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı