Seyahat

Pukurlar

Bangladeş’i kısa yoldan tarif edecek olursak “karışıklıkların kusursuz uyumunu sağlayan nadir ülke” diyebiliriz. Bir tarafta Mevla’nın lütfu olan dünyanın en büyük tropikal meyvelerle bezenmiş yemyeşil ovası ve ova içinden geçen Jamuna Nehri, diğer tarafta ise tabiata dokunan ruh fukaralığına teslim insanlar. Fakat ilk defa gittiğimiz bu ülkede hataların ve zavallı garipliklerin peşine düşecek değiliz. İnsanoğlunun tabiata zarif dokunuşlarına odaklanmak bizi hatalarına takılmaktan daha kazançlı çıkaracak.

Bangladeş’te kırsaldaki her evin yanı başında adeta ondan bir parçaymışçasına duran göletler son derece dikkat çekici. Gerçekten enteresan bir görüntüye sahip göletler sadece içi çamur dolu su birikintisi değiller, her birinin içinde yıl boyunca bir aileye yetecek kadar balık var. Pukur denilen bu balık göletleri Anadolu’daki evlerin yanı başlarındaki tavuk kümeslerinden farksızlar. Peki, Bangladeşliler balık dolu göletleri nasıl yapıyorlar dersiniz? Onu da Bangladeşlilerden dinliyoruz.

Pukurlar nasıl yapılıyor?

Bangladeş’te toprak çok değerli olduğu için yeni bir gölet-pukur kazılacağı zaman, toprak satın alan kişiler çağırılıyor. O yerde değer biçiliyor. Konuşulan rakam üzerinden toprak satılıyor. Toprakçılar gelip gösterilen yeri kazıyorlar ve topraklarını alıp gidiyorlar.

Hazırlanan çukura su doldurulmadan önce, kazılan yerin içi özel bir karışımla sıvanıyor. Çoğunluğu doğal olan bu karışımda bazı kimyasal maddeler de kullanılıyor olabilir. Bundan sonra su geçirmez, son derece doğal gölet balıklar için hazır hale geliyor.

Firmalar ticari olarak ta büyük göletlerde balık yetiştirip satıyorlar. Ancak Bangladeş’te her evin önünde bir balık göletinin var olması firmaların yurt dışına yönelmesine sebep oluyor. Zaten Bangladeşliler kendi pukurlarından tuttukları balıkları her gün yiyorlar.

Pukurlarda hangi balıklar var?

İsmi eski Irak Başkanı ile aynı olan Saddam Hüseyin Bey (Bangladeşliler zamanında Irak’ı yakından takip etmişler) iki tip balık göletinden bahsediyor. Bunlardan fazla yapılan balık gölü hakkında bilgi veriyor. Yaygın usulde yapılan göletlerde genelde Bengal balık cinsleri yetiştiriliyor. Bunlar, ruy, pangaj, magur, telepia. Telepia en üstte oluyor ve bunun yediklerinin arta kalanları diğer üç cins balığı besliyor. Her gölette bu dört cins balıktan atılıyor ve bu balıkları yemek Banglaşdeli Müslümanlara helal.

Bunun yanında Bangladeşli Müslümanlara haram olan bir cins balık daha yetiştiriliyor. Bunlar ikinci tip gölet olarak kabul ediliyor. Buralar genelde Müslüman olmayanlar tarafından kuruluyor. Bu tip pukurlarda magur balığı yetiştiriliyor. Bu balığın özelliği her türlü et ile beslenmesi. Müslümanlar bu balıktan yemiyorlar ama yetiştirip satanlar da oluyormuş. Bu balık cinsinin yetiştirildiği göletler murdar olarak görüldüğü için bir daha balık cinsi değiştirilmiyormuş. Ya göletler kurutulup birkaç yıl bekletiliyor ya da sonuna kadar aynı tür balık yetiştiriliyormuş.
Bangladeş gibi muson ikliminin görüldüğü yerlerin bizim coğrafyamızdan farklı güzellikler barındırması gayet tabii bir durum. İlk bakışta bütün yemeklerde balık yenilmesi enteresan gelebilir. Ancak balıkları, sabah yumurtasını, öğlen yemeğini, akşam çorbasını içtiğimiz kümes hayvanlardan çok farklı değil. İkisi de evden arta kalan besinleri yiyor, yine evlerin yanı başında kendilerine mahsus yerleri var, kısaca aileden biri gibiler. Pukura girip balıkların arasında neşeyle oynayan Bangladeşli çocuk, tavuklarına arasında koşup oynayan evin afacanından ne kadar farklı olabilir ki?

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı