Araştırma

Reklamda Her Yol Masala Çıkıyor

Yayınlanan reklamlar, konusunun kısa oluşu, ele alınış şeklinin ilginçliği ve sürekli tekrar edilmeleri sebebiyle özellikle çocukların aşırı ilgisine mazhar oluyor. Özellikle iki-üç yaş arası çocuklar reklamları müziği ve logosu ile bir bütün olarak hafızalarına kaydetmekte ve ne anlama geldiğini bilmeden tekrar etmekteler. Bu durum çocukların kısa ve basit mesajları almaya alışırken ciddi konulara yoğunlaşmalarını da zorlaştırıyor.

Pazarlamacılar, çocukların reklamların arkasındaki gerçek niyeti kavramadıklarını veya reklamı yapılan her ürünün onlara hitap etmediğinin farkındalar. Buna rağmen çocuklar onlar için birer yatırım aracıdır, gayrimenkule yatırım yapar gibi çocukların hafızalarını paraya çevrilebilen bir yatırım aracı olarak görürler.

Reklam şirketleri de çocuklara uygun olsun ya da olmasın onları etkilemek için karmaşık psikolojik teknikler kullanırlar. Onların oyuncak ve hayvan sevgilerini, hoşlarına giden çizgi film kahramanlarını, aile bağlarını kullanarak duygularına ulaşmaya çalışırlar. Nitekim bu maksatla incelenen birçok reklamda çocukların duygusal zekâlarına hitap edildiği tespit edilmiştir.

Reklamcılar çocukların duygusal zekâlarına ulaşacak metinler yazmayı nereden öğrendiler mi dersiniz, elbette çocuk masalı yazan edebiyatçılardan. Ancak masalları tek tek okuyarak çocuklara ulaşmak için hangi şeylere ihtiyaç duyacaklarını öğrenmek, elbette onlar için uzun zaman alacaktı. Bu işi ünlü masal çözümleyicisi Vladimir Propp, Rus halk masallarını en küçük parçalarına varana kadar bölüp araştırarak onlar için yapmıştı.

Güldüren, istek uyandıran, korkutan, geçmişe özlem duyuran, birlikte olma hissi ya da her şeyden kaçma gibi farklı ruh hallerini işleyen metin yazarları iyi bir metin ortaya çıkarttıklarında sanki başları göğe ermişçesine ayakları yerden kesilir, kendilerini kaybederler. Ancak en nihayetinde eli yüzü düzgün bir masal yazdıklarını bilseler belki de hiç öyle davranmayacaklardır. Nihayetinde ailesinden birinin maceraya kopuşu, yasağı mutlaka çiğneyen kahraman, düşman, düşmana bilgi veren sembol kişi gibi masal unsurlarını kullanarak bir metin ortaya çıkartmışlardır.

Sinema ve reklam metin yazarları Propp’un halk masallarından tespit ettiği, bir masalda olmazsa olmaz otuz bir temel gerçekliği esas alan çalışması
üzerinden giderek metinlerini yazarlar. Propp’a göre bir masal herkesin beğenisini kazanabilmesi için en az yedi karakterden oluşmalı ve içinde kahraman, sahte kahraman, yolculuğa çıkma, görev üstlenme ve düşmanın cezalandırılması gibi otuz bir masal motifi ve unsurunu metinde barındırmalıdır. Propp bunu tespit için yüz Rus halk masalını en küçük parçalarına ayırmış ve bunların ortak noktalarını tespit ederek incelemiş, sonra eserini yazmıştır.

Reklamlar neden modelleri sinema ve tv’den ödünç alırlar?

Peki, reklam yazarları kahramanları nereden bulurlar? En fazlası iki dakika süren reklamlarda sıfırdan, insanların ağzının içine baktıkları bir model oluşturmak mümkün müdür? Elbette reklamların model oluşturdukları çok nadir görünür. Reklamlar genelde sinema ve tv’nin oluşturdukları sanal modelleri para karşılığında ödünç alırlar.

Kitle iletişim araçları, özellikle de sinema yoğun duyguları ortaya çıkarabilecek modellemeler yapmaya oldukça müsaittir. Çünkü duyguların harekete geçirilmesindeki hissiyat ve tesir, sinemanın karanlık salonunda bolca vardır.

Seyirci iki saat boyunca gerçek hayattan koparılmış, hem de fotoğraf ve ses bombardımanı altında, tam bir tecrit halinde verilen mesajları almaktadır. Böyle bir ortam elbette sahte kahraman üretmek için oldukça elverişlidir.

Sinemada üretilen sahte kahramanlar, reklam metin yazarları tarafından oldukça hızlı ve kolay bir şekilde reklam sektöründe kullanılırlar.

Çünkü bu modeller, reklam mesajını taşımak için hazır duygusal kanalları zaten oluşturmuşlardır. Mesela saatlerce karanlık odada insanların zihnine şiddet duygusunu yükleyen bir model, silah reklamında oldukça başarılı olacaktır.

Bir de buna masal kahramanlarının kötülüğü ortadan kaldırma motifi eklenince, kim durabilir bu reklam karşısında? Ancak kendini kenarda tutup ruhunu temizde bırakabilenler, sahte kahramanlara kanmayacaklar, ve masallarla uyutulmayacaklardır.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı