Kolay HayatRöportaj

Röportaj: Ekibe Üye Nasıl Seçilir?

Ali İhsan Ağır (ARGE ve Proje Danışmanı) ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Hangi durumlarda ekip kurulur?
En basit işler için bile ekip kurmak, ekip ruhuyla çalışmak lazım. Çünkü ekip denildiğinde işin bir sahibi, bir de takipçisi vardır. Ekip ruhu ise meseleye hep birden sarılmak manasına gelir.

Ekip üyeleri nasıl seçilir?
Ekip üyelerinin birbirini bilen, yakın insanlar olmasında fayda var. Arzu edilmeyen şey, özel yakınlıkların ekip içerisinde kilitlenmeye ya da çatışmaya sebep olmasıdır. Bu noktada, gerekiyorsa ekip üyelerine eğitim vermek lazımdır.

Ekipte çalışacak kişilerden ne beklenir?
Ekibe katılacak kişinin teknik ve kurumsal beceriye sahip olmasıdır. Bazı kişilerde teknik olarak bir beceri olmayabilir. Mesela bir evrak düzenlenecek, bunun için fiş kesilmesi icap ediyordur; ancak ekipte bazı kişiler fiş kesmeyi beceremeyebilir. Fakat bu kişi aynı zamanda ekip ruhu ile çalışır. Teknik olarak eksik olduğu nokta tamamladığında ekibe tam uyum sağlayacaktır. Ekibe katılanlar genelde teknik olarak kendini yatkın hissettiği görevi seçer.

Ekip liderinin ekip içerisindeki tavrı nasıl olmalı?
Ekip başının araya mesafe koyan, daima emir cümleleriyle konuşan ve sert bir yapıya sahip olduğu durumlarda bazı sakıncalar çıkabiliyor. (Emir cümleleri rica şeklinde, bir arzu bir istek şeklinde söylenmeli). Meseleler net görülemiyor. Sümen altı edilen hadiseler oluyor. En mühimi de bütün her şey ekip liderinin meselesiymiş gibi anlaşılıyor ve ekip ruhu kayboluyor.

Ekip lideri zaman zaman öne çıkmalı; ama bazen de ekibinin çalışmasına fırsat vermelidir. Ekip lideri zayıf kalıyor gibi görülebilir. Bu, ekip ruhunun oluşması ve üyelerin inisiyatif almaları için önemlidir.

Ekip içerisindeki ortak dil?
Birçok ekip başı kendisiyle ötekiler arasında bir ilişki kuruyor; ancak bunu isimlendirmek lazım. Giyim kuşam gibi, geliş gidiş gibi, selamlaşma gibi, biri birlerine hitap ederken kullanacakları kelimeler, dışarıda duruşları, şakalaşırken bile şaka sınırlarının belirlenmesi hatta yazılması gerekir. Yazılmıyor ise baştan itibaren mizaca yönelik eksi ve artıların söylenmesi gerekir. Çünkü ekipte hem kişiler problem çözecek, becerili olacak hem de ekip başı.

Zor zamanlarda nasıl hareket edilmeli?
Zaten ekip işi zorluk işidir. Sultan Abdülhamid Han dönemi buna en güzel misal olur. O dönemde maliye küçülmekteydi, dışarıdan çeşitli taarruzlar oluyordu. Düşmanlar biraya gelmeye başlamış, o şartların içerisinde yeni okul yapılmış, hicaz demiryolu projesi yapılmış. Bütün bunlar zor zamanlarda kurulan ekip ruhuyla oluyor. Ekonomi kötü zannedilirken dünyaya parmak ısırtacak projeler yapılmış.

Ekipte tenkit nasıl olmalı?
Bizde eleştiri deyince kavgaya beş dakika kala anlaşılıyor. Eleştiri istişare gibi olmalı ki ekibe fayda versin. Ekip içerisinde “meseleleri sorgulayabilen biri” en az bir kişi olmalı. Bu kişi bildiğini yöneticisine karşı dile getirebilecek, olumlu manada muhalefet edebilecek özgüvene sahip, bilgi ve tecrübe yeterliliğine sahip olmalı. Bazen ekip başı yanlış düşünüyor olabilir. Ekipteki iki kişi üç kişi doğruyu tespit etmiş fakat çeşitli sebeplerden dolayı dile getirmekten çekinebilir. Ekipçe alınan yanlış bir karar herkesi hataya götürebileceği için orada birinin açık yüreklilikle doğruyu söylemesi gerekir.

İdeal bir ekip örnek verebilir misiniz?
En iyi ekip Peygamber Efendimiz gibi, Sahabeyi kiramdan, Hazreti Ebu Bekir, Hazreti Ömer gibi olandır. İnsanlar ne kadar onları örnek alırsa o kadar iyi bir ekip üyesi olur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı