Sağlıklı Hayat

Sağlık İçin Durma, Yürü!

Yürüme, en basit manasıyla canlının bir yerden başka bir yere ulaşmak için yaptığı ritmik hareketler zinciridir. Peki, yürüme bu tanımdaki kadar basit midir?

[ S.Selman Erbaş (Diyetisyen) ]

Sağlıklı insanlara basit gibi görünen yürüme için beyin, omurilik, periferik (çevresel) sinirler, kaslar, kemik ve eklemler hep birlikte çalışmalıdır. Bunun için kas kasılmalarının zamanı ve gücü yeterli olmalı, denge sağlanmış olmalı, eklem hareket açıklığı kabul edilebilir seviyede olmalı, vücudun duruşu ve hızı hakkında sağlıklı ve zamanında duysal geri bildiriminin olması gereklidir. ^Gördüğünüz gibi, sözde kolay fakat özde çok uzun I bir kelimedir yürümek.

Doktorlar neden yürüyün diyor?

13 yılı ölüm sebebi istatistiklerine bakacak olursak ilk dört hastalık grubunun sırasıyla; dolaşım sistemi hastalıkları (% 39,8), iyi huylu ve kötü huylu tümörler (% 21,3), solunum sistemi hastalıkları (% 9,8), endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar (% 5,6) oluşturur. Bu listede en büyük oran dolaşım sistemi hastalıklara aittir.

Kalp ve damar hastalıklarına sebep hareketsiz hayat tarzı ve hareketsizliğin getirdiği obezitedir.

1-2 kat çıkmak için asansör kullanmak, işe mutlaka araba ile gitmek, vaktin çoğunu bilgisayara ve televizyon başında hareketsiz geçirmek hareketsizliği artırıyor. Hal böyle olunca hastalıklara davetiye çıkarıyoruz. Zaman zaman dışarı çıkıp yürüyerek, hem hareketsizlikten hem de hastalık riskinden korunmak mümkün.

 

Ne kadar ve nasıl yürümeliyiz?

Evvela yürüyüşe doktor kontrolünde başlamamız gerektiğini, çok sıcak veya soğuk havalarda, kendimizi zorlayacak anlarda mutlaka ara vermemiz gerektiğini unutmamalıyız.

Yürüyüşlerimizi haftada 4-5 gün, 20-40 dakika arası normal tempoda yapabiliriz. Ancak, kilo verme amaçlı olursa süreyi 40-60 dakikaya çıkarıp hızlı tempoda yürümemiz gerekir. Bu tempo saatte ortalama 400-450 kalori yaktırır ve ayda 3 kiloya kadar zayıflama sağlar.

Nasıl yürüyeceğimiz konusuna gelirsek; kendimizi sıkmadan rahat olmalıyız. Bunun yanında başımızı ve vücudumuzu dik tutmaya, omuzlarımızın geride, öne eğilmeden, omurganın normal eğriliklerini bozmadan yürümeye dikkat etmeliyiz.

Sonuç olarak, sağlıklı bir bünyeye sahip olmak, hastalık risklerini azaltmak için yürümek gerekli ve yeterlidir. Bizlere düşen öncelikle vücut sıhhatimizi korumaksa, bunu göz ardı etmemeli, bir an önce yürüyüşe başlamalıyız.

Yürümenin faydaları saymakla bitmez

  • Kalp kasını güçlendirir, dolaşımı iyileştirir, kan basıncını düzenler, kolesterolü düşürür, kanı yumuşatarak pıhtı atımını önler. Kalp-damar hastalıkları riskini % 50, inme riskini ise % 35 dolaylarında azaltır.
  • Metabolizmayı hızlandırır, sindirime yardımcı olur, kalori harcatır. Böylece obezite ve şeker hastalığı riskini azaltır, kilo almayı önler, kilo vermeye yardımcı olur. Meme ve bağırsak kanseri riskini de azaltır.
  • Vücut kaslarını ve kemikleri kuvvetlendirir, eklem esnekliğini artırır böylelikle kemik erimesi ve eklem iltihabı riskini azaltır.
  • Solunum kapasitesini artırarak beyine giden oksijen miktarını artırır. Zindelik sağlar ve sağlıklı düşünmeye yardımcı olur. Uykusuzluk ve yorgunluk hissini azaltır, dayanıklılığı artırır, rahatlamaya yardımcı olur.
  • Mutluluk hormonu olan endorfin salınımı ile moral-özgüven sağlayarak depresyona engel olur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı