Aile Özel

Sağlıklı Gelişim Ayakta Başlar

Bebekler, minik ayaklarını keşfettikleri andan itibaren onları oyuncak gibi kullanır, ağızlarına götürmeye başlarlar. Ayaklarının yürümeye yaradığını fark etmeden önce elleriyleolduğu gibi ayaklarıyla da etrafı tanımaya çalışırlar.

Hayatın ilk yılında ayaklar oldukça hızlı büyür. Yetişkin ayak büyüklüğünün yaklaşık yarısına ulaşır.  Bu yüzden ilk yıl sağlıklı ayak gelişimi için oldukça önemlidir.

Bebek, peş peşe adım atmaya başladığı an aile bireyleri mutluluk ve heyecanla minik ayakların sağlıklı olup olmadığını düşünür, ayakkabı seçimi telaşına düşerler.

Çıplak Ayakla Yürütün

Bebekler, ilk adımlarını atmaya başladıklarında mümkün olduğu kadar ayakkabı giydirilmemelidir. Ayak parmaklarının yere temas etmesi, yürüme reflekslerinin gelişmesine yardımcı olur. Bebekler yumuşak ve doğal zeminlerde çıplak ayakla yürümeli, zeminin kaygan olmamasına dikkat edilmelidir. Birkaç hafta bu şekilde yürüdükten sonra bebeğinize ayakkabı alabilirsiniz. Ayakkabı alınsa bile sağlıklı yürüme ve ayak gelişimi için illaki ayakkabı ile yürüyecek diye diretilmemeli, ara sıra çıplak ayakla veya çorapla adımlar atması sağlanmalıdır.

Alacağınız ayakkabının doğru seçilmesinden ve ayak sağlığı açısından uygun olduğundan da emin olmalısınız. Yeni yürüyen bebekler için yapılacak ayakkabı seçimleri var olan problemleri ortadan kaldırdığı gibi ileride oluşabilecek sıkıntıların da ortaya çıkmasını önler.

Uygun Ayakkabı, Sağlıklı Adımlar

Anneler genellikle 4. ya da 5. aydan itibaren yumuşak kalıplı ayakkabıları bebeklerin ayakları üşümemesi için kullanırlar ki, bunların ayak gelişimine hiçbir zararı yoktur. Bebekler gerçek anlamda 9. ve 10. aylarda destekle ayakta durmaya başlarlar. İlk adımlarını desteksiz atmaya başladıklarında (muhtemelen 12. ve 15. aydan itibaren) ayakkabı kullanımı başlar.

Henüz yürümeye yeni başlayan bebeğinizin ayaklarında bir problem olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Ayakta yaşanan problemler bebeğinizin rahatça yürümesine engel olacaktır. Araştırmalara göre çocukların %60-70’inde hafif düztabanlık ve hafif içe basma problemi gözleniyor. Bu durum uzmanlar tarafından hastalık olarak değerlendirilmiyor. Çünkü bebek büyüdükçe ayakta görülen bu problemler ortadan kalkabiliyor. Doğrudan çarpık ayak durumu veya kalça çıkıklığı halinde bebek doktora götürülmeli, erken tedavi ile problem çözülmelidir. Bebekliğin ilk aylarında dokular esnek olduğundan tedavi daha kolay, tedavide başarı oranı daha yüksektir.

Bebeğim Düztaban mı?

Biz anneler bebeğimizin her halini, vücudundaki değişiklikleri çok dikkatli gözlemleriz. Bazı anneler bebeklerinin düztaban olduğunu düşünebilir. Ama bu durumda endişeye gerek yok. Bütün bebekler ilk doğduklarında ayakları düztabanmış gibi görünür. Bu durum ayağın iç tabanındaki yağ dokusunun o dönemde daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır ve yanıltıcı bir görünümdür. %70-80’inin ayakları normale döner. 3 yaş civarında bu görünüm kaybolur. Eğer doktoru uygun görmüşse eklentili ayakkabı kullanabilir. Sadece ortopedistin gerekli gördüğü çocuklar ortopedik ayakkabı giyebilir, her çocuk için gerekli değildir.

Sonradan ortaya çıkan ayak şekli bozuklukları pek çok sebebe dayanabilir. En sık görülen sebep yanlış ayakkabı seçimidir. Yürüme döneminden okul yaşına kadar çocuklarda giyimde olduğu gibi ayakkabıda da rahatlık ön planda olmalıdır. Çocuğun aktivitelerine uygun ayakkabılar giyinmesi doğrusu olacaktır.

Ayakabı Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar!

 • Çocuğunuz yanınızda olmadan ayakkabı almayın. Küçük çocukların da ayakkabı alırken denemesi gerekir. Çocuğunuzun ayak ölçüsüne güvenmek yerine, uygun ayakkabıyı bulmak için deneme yanılma yöntemlerini tercih edin.
 • Çocuğunuzu yanınızda götürme ihtimali yoksa, çocuğunuzun ayağının taslağını çıplak olarak bir kartona çizin. En uzun ayak parmağına 12 mm daha katın ve kartonu öyle kesin. Karton ayak kalıbı ayakkabıya oluyorsa, ayakkabı uygundur. Ayakların ölçüleri farklı olabilir. Her ayak için ayrı şablon hazırlayın.
 • Tabanı yarı yumuşak ve esnek olmalı,
 • Topuk alçak olmalı, ayakkabı bebeğin ayağına tam oturmalı,
 • Yumuşak ve bileğini iyice kavrayan (düşe kalka yürüyeceği için burkulmaları önleyici) yüksek bilekli bir ayakkabı alınmalı,
 • Ayak parmak ucunda bir miktar boşluk bulunmalı,
 • Ayak tarak kısmının genişliği ayağa uygun olmalı ve ayağı sıkmamalı,
 • Ayakkabının iç astarı tümüyle deri olmalı (terlemeyi engellemeli),
 • Yürümede ustalaşıncaya kadar bağcıklı olmalı (büyüme aylarında bağcıkları gevşetilerek ayağa uygunluk sağlanabildiğinden),
 • Ayakkabının derisi ayağı saracak şekilde yumuşak olmalı,
 • Topuğu saran kısım vücuda destek için sert olmalı,
 • Çocuğun hızlı büyüme döneminde olduğu göz önünde bulundurularak 3-4 ayda bir yeni ayakkabı tercih edilmeli,
 • Terlemeyi dışa atabilecek malzemeden yapılmış olmalı, tabanı da kaymayı önleyici ve yeri tutan özellikte olan tercih edilmelidir.

Belli bir yaşa kadar ayak kemikleri gelişimlerini sürdürür. Özellikle yumuşak dokular yedi yaşına hatta ergenlik çağına kadar gelişimini devam ettirir.  Sağlıklı bir gelişim dönemi ve sağlıklı ayaklar için çocuğumuza uygun ayakkabılar seçmeliyiz. Çocuğunuzun gelecekte sağlam bir şekilde ayakları üzerinde durabilmesinin ayakkabı seçimi ile başladığı unutulmamalıdır.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı