Kültür Sanat

Şehir Rehberi Kılavuzunuz Olmasın!

Yaz mevsiminin gelmesi ile sanki bir yerlere gitmek zorundaymışız gibi hissetmeye başladık.  Çok gezen mi çok okuyan mı bilir, biz bunun cevabını aramıyoruz. Ancak “tatil” kavramının arkasından gelen “eğlence” sektörünün de “gezmek ve bilmek” ile bir ilişkisinin olmadığı bir gerçek. Gözdeki feraset ile keşfetmek nasıl ortaya çıkar bunun cevabını arıyoruz.
Değişik mekânları görmek ve keşfetmek arzusu elbette bizleri harekete geçiriyor.

Farklı iklimlerde coğrafyayı keşfetmek, kültürleri tanıma arzusu, gördüklerimizin bizde uyandırdığı elbette bizde de yaşayarak bilmenin lezzetini ortaya çıkaracaktır. Yaşayarak bilmenin lezzetini ortaya çıkartmak isteyenler ibret nazarı ile bakmak ve ders almak isterken, bu lezzeti bilmeyenler gitmek ve eğlenmek istiyorlar.

Gaye ne olursa olsun vasıta tek: Seyahat. Seyahat planını çoktan yapmış, çantalarını hazırlayıp yayla yolunu tutanlara diyeceğimiz yok, bunaltan sıcaktan kurtulmak için harika bir yol seçmişler. Atalarımızın sıla-i rahim dediği baba ocağı ve ana kucağı memleketleri için ziyaret planlarını yapanlar da hem memnun olacaklar hem de memnun edecekler. Ancak gezmeyi sevenler ve farklı coğrafyaları keşfetmek isteyenler için bir çift sözümüz var: Aman ha
Kılavuzunuz şehir rehberleri ise dikkatli olun!

Siz seyahat severler için oturduk ve piyasada bulunan Şehir rehberlerini inceledik. Sonuçta rehberler de matbuat kabilinden olduğu için bu köşede değerlendirilmeyi hak ediyorlar diye düşündük. İyi ki de incelemişiz. Baskı kaliteleri pek çok kitabı kıskandıracak kadar güzel, fotoğrafları insanı alıp götürecek kadar etkili olmakla birlikte, bir yeri tanıtmak iddiası ile hazırlanan bu yayınlar maalesef amaçlarına hizmet etmekten çok uzaklar. Çünkü bir yayının esasını teşkil eden muhtevadan mahrumlar. Bu eksiklik muhtemelen bu yayınların hedef kitlesi ile ilgili. Bu yayınlar aslında yabancı turistler için hazırlanıp akabinde Türk-çeye çevrilmiş çalışmalardan oluşuyor. Hedef kitle yabancılar olunca muhteva da ona göre şekilleniyor.

Dağ başlarındaki asar-ı atikalar (eski eserler) rehberlerin başköşesinde yer almış.Ancak bizim mazimizin temelini teşkil eden değerler nedense kılavuzumuzun gözünden kaçmış.Lokantalar, oteller, eğlence mekânları zannederiz ki, gezeceğimiz şehre Selçuklu tarihinden daha değerli şeyler katmışlar ki kendilerine çarşaf çarşaf sayfalar bulmuşlar. Oysa onlarca Selçuklu dönemi eserlerinin bir listesi bile yapılmamıştır. Hiç alakası olmayan, reklam niyeti ile hazırlanmış, devasa büyüklüklere sahip bu kılavuzu olmayan rehber eserler ne verebilir ki bize? Mesela o yörenin börekleri meşhur iken tutulmuş hiç alakası olmayan bir et lokantasının kocaman reklamı ne kazandırır bize? Her yerde et yemeniz mümkün iken, yöreye ait bir yemeğin lezzettine başka yerde ulaşabilir miyiz?

Bir şehri dolaşırken bu tür kaynaklardan istifade etmeniz zor görünüyor. Peki, seyahatimizin verimli geçmesi için hangi kaynaklardan istifade edebiliriz. Öncelikle şunu unutmayın faydalı bir gezi için yeterince donanımımızı sağlamamız gerekir. Kapsamlı bir şekilde kitaplardan, seyyahların eserlerinden, ansiklopedilerden, o şehrin tarihçesini, nelerinin meşhur olduğunu, ne yenilip içileceğini, hediyelik olarak neler alınabileceğinin bir çalışmasını yapın. Evliya Çelebi gibi yerli ve yabancı seyyahların o şehir ile ilgili intibalarını okumayı ihmal etmeyelim. Şehirde bir tanıdığınız varsa ondan bilgi alın. Daha önce orayı ziyaret edenler size orada yaşayanlardan daha da faydalı olabilir. Çok kapsamlı bir liste verdiniz diyebilirsiniz. Ama ilk başta söylediğimiz gibi “Gezen mi okuyan mı çok bilir?” bunu öğrenmekte o kadar kolay değil.
Ziyaret edeceğiniz yerle ilgili bilgiler aldıktan sonra gezi planınız yapabilirsiniz. Gezi planı seyahatinizin daha verimli olmasını sağlayacaktır. Bu planda şu tavsiyeleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Eğer ziyaret ettiğiniz şehirde sahabe-i kiramdan bir zatın kabri-makamı varsa orayı ziyaret ederek başlamanız geziye daha farklı bir hava katacaktır. Sonrasında manevi ricali ziyaret edip, ecdadın cami, mektep, han, hamam, çeşme, köşk gibi eserlerini görmek sizde farklı duygular uyandıracaktır. Dünyanın sadece sizden ve şehrinizden ya da sadece size gösterilen yerlerden olmadığını göreceksiniz. Belki de şunu diyeceksiniz “Ben burada Artuklular’ın bu kadar eser bıraktığını bilmiyordum. Burasını Bizas’ın kalesi olarak görüyordum. Ne kadar da yanılmışım.”

Bir beldeyi farklı yapan şeylerin başında o beldenin mutfağı gelmektedir. Öyle ise o beldeye has yemeklerden tatmak gerekir. Sevdiklerinize o yeri hatırlatan bir hediye almak iyi olur. Ancak hediye alırken biblo, anahtarlık gibi ucuz tanıtım ürünlerini değil de orayı temsil eden kıyafet, eşya gibi pratikte kullanılabilecek şeyleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Örneğin güzel bir kahve cezvesi ziyaretinizi kalıcı, hediyenizi anlamlı kılacaktır.

Son olarak seyahatlerimizi dostluklar ve güzel beşeri münasebetlerle renklendirmeyi unutmayalım. Eğer tanıdıklarımız varsa ziyaret edelim. Kim bilir belki konuşacak hayırlı bir kelamımız dosttan dosta götürecek hatırlı bir selamımız vardır.

En Yeniler

Bir Yorum

 1. ” Gözdeki feraset ile keşfetmek…
  …faydalı bir gezi için yeterince donanımımızı sağlamamız gerekir. Kapsamlı bir şekilde kitaplardan, seyyahların eserlerinden, ansiklopedilerden, o şehrin tarihçesini, nelerinin meşhur olduğunu, ne yenilip içileceğini, hediyelik olarak neler alınabileceğinin bir çalışmasını yapın. Evliya Çelebi gibi yerli ve yabancı seyyahların o şehir ile ilgili intibalarını okumayı ihmal etmeyelim. Şehirde bir tanıdığınız varsa ondan bilgi alın. Daha önce orayı ziyaret edenler size orada yaşayanlardan daha da faydalı olabilir.
  …sahabe-i kiramdan bir zatın kabri-makamı varsa orayı ziyaret ederek başlamanız…
  Sonrasında manevi ricali ziyaret edip, ecdadın cami, mektep, han, hamam, çeşme, köşk gibi eserlerini görmek…
  …orayı temsil eden kıyafet, eşya gibi pratikte kullanılabilecek şeyleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.
  Son olarak seyahatlerimizi dostluklar ve güzel beşeri münasebetlerle renklendirmeyi unutmayalım…
  Kim bilir belki konuşacak hayırlı bir kelamımız dosttan dosta götürecek hatırlı bir selamımız vardır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı