Kültür Sanat

Şiddet mi Para mı? Seçim Paradan Yana

Dünyanın çeşitli yerlerinde savaşlar yaşanıyor. Bu savaşların en önemli aracı ise, silahlar. Dünyada dakikada bir kişi, silahlı bir çatışmada ölüyor. Uluslararası silah ticaretinin cirosu yıllık 60 milyar doları buluyor. Bu gerçeklere rağmen BM’nin küresel silah ticaretini düzenleme, sınırlandırma, kontrol altına alma, böylece çatışmalarda insanların ölümünü azaltma girişimi sonuçsuz kaldı. Üye ülke temsilcileri arasında, yaklaşık bir aydır New York’ta süren ön müzakerelerde mutabakat sağlanamadı.

Muhtemel alınması gereken kararlar şunlardı:

1. Kriz ve çatışma bölgelerine silah sevk edilmemesi,

2. İnsan hakkı ihlallerinde kullanılması ihtimalinin söz konusu olduğu durumlarda silah satışına izin verilmemesi

3. Silah alımlarının fakirlikle mücadeleye engel teşkil edebileceği durumlarda silah satışına izin verilmemesi

193 üye devletin New York’ta görüştüğü, BM Silah Ticareti Kontrol Antlaşması’nm ‘altın kuralı’, özetle bu maddelerde toplanmaktadır.

Müzakerelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasından ABD ve Rusya gibi büyük silah ihracatçısı ülkeler sorumlu tutuluyor. Savaşların yaşandığı ülkeler de anlaşmaya yanaşmıyor.

Ancak silah ticaretinin daha şeffaf bir hale getirilmesi gerektiğini savunan 90 ülke temsilcileri, söz konusu anlaşmazlıktan dolayı hayal kırıklığına uğradığını açıkladılar.

Dünyada en çok silah satan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya geliyor. Sivil toplum örgütlerinin gelişmiş olduğu öncelikle batılı ülkelerin kamuoyunun bu konuda yönetimlere baskı yaparak, insanlık için zaruri olan böyle bir anlaşmanın en kısa zamanda gerçekleşmesi temennisi ile.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı