Sağlıklı Hayat

Sigara Kısırlaştırıyor

Kısırlık problemi yıldan yıla artıyor. Dünya Sağlık Örgütü kısırlık sebebiyle 40-50 sene sonra pek çok insanın kısırlık tedavisi göreceğini iddia ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 100 yıl önceye göre erkeklerin sperm sayılarında ciddi oranda düşüş var. Tedbir alınmazsa kısırlık daha da artabilir. Konuyu görüştüğümüz Üroloji Uzmanı Doç.Dr. Basri Çakıroğlu bunun sebebine yönelik, “Eskiden insanlar ne yiyor ne içiyor, hangi ilaçları kullanıyordu, o zaman ki değerlerle şimdiki değerler arasında nasıl bir fark var, 100 yıl önceki stres faktörüyle şimdikiler aynı değil” diyor. Bu konular üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini belirtiyor.

Tedavi ettiği hastalarda en önemli kısırlık sebebinin sigara olduğunu söyleyen Basri Çakıroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Sigara testislerdeki kan akımını azaltıyor, kandaki oksijen oranını düşürerek kanın kalitesini ve sperm sayısını etkiliyor. Nasıl ki bebeklik döneminde çocuklara daha iyi bakılıyorsa, aynı şekilde hücreler yapım halinde iken ona yapılan müdahaleler, alınan gıdalar, ilaçlar, içilen sular, hatta çevreden gelen sıkıntılar bile hücrenin oluşumuna tesir edebiliyor. Alınan nikotin, kadınlarda yumurta hücrelerini bozuyor, doğal gebe kalmayı zorlaştırıyor ve düşükleri de hızlandırıyor.

Ayrıca tabii olmayan gıdalar, çevre faktörü, bilgisayarlar ve cep telefonları kısırlıkta önemli faktörler. Günlük hayatta bir hayli içilen kolalar ve diğer zararlı (sigara – alkol – uyuşturucu) maddelerden hem erkeğin hem de kadının kesinlikle kaçınması gerekiyor. Son zamanlarda kullanılan çeşitli psikiyatrik ve buna benzer mide ilaçları var, onların da kısırlıkta tesiri büyük olmaya başladı. ikinci olarak evlilik yaşı ve bebeğin geciktirilmesi de kısırlığı tetikliyor. insanlar günümüzde 50 yıl öncesine göre daha geç evleniyorlar. Pek çok insan 25-26’lı yaşlarda evlenmek istemiyor. Evlenenler ise üç dört sene çocuk yapmayı düşünmüyorlar. Çocuk yapmak istediklerinde yaş 35-40’a geliyor, o zaman da sperm sayıları azalmış oluyor. Bu yüzden eskiye göre kısırlık vakaları çok sıklaşıyor ve hastanelere başvurular artıyor.”

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı