Aile ÖzelAraştırmaKolay Hayat

Sıla-i Rahim Yapanların Oranı % 62

İstatistik Kurumu, 2012 yılı yaz dönemi ‘’Yurtiçi Turizm Araştırması’’ sonuçlarını yayımladı. Araştırma rakamları sıla-i rahim (akrabaları ziyaret etmek, onlarla alakayı devam ettirmek) yapanların oranlarını göstermesi açısından önemli.

Araştırmanın yapıldığı dönem yaz ayları olduğu için akraba ziyaretleri açısından da dikkat çekici bir dönem. Bu dönemdeki seyahatler sırasında 7 milyar 663 milyon 799 bin lira harcanmış.

Bu rakamların sıla-ı rahimle bir ilgisi var mı sorusuna olumlu cevap vermek zor. Ancak seyahate çıkış amacı olarak birinci sırada yüzde 61,9 ile ‘’yakınları ziyaret’’ olması önemli.

Seyahate çıkan her beş kişiden üçü, sıla-ı rahim yapacaklarını beyan etmişler. İkinci sırada ise yüzde 30,1 ile ‘’gezi, eğlence, tatil’’, üçüncü sırada yüzde 3,8 ile ‘’sağlık’’ bulunuyormuş.

Hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz “Bir selamla bile olsa akraba ile ilgilenin” buyuruyor. Yine Peygamber Efendimiz’den naklen Hazreti Hasan Efendimiz şunları anlatıyor: “Kulun attığı adımlar arasında şu iki adımdan Allah’a daha sevimlisi yoktur. Birisi namaz için atılan adım, diğeri akraba ziyareti için atılan adım.”

Türkiye gerçeği düşünüldüğünde akraba ziyareti için atılan adımların oranı yüzde 61,9. Yapılan işin ibadet olduğunu bilenlerin oranı ise belli değil.

(Mustafa Akın)

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı