Eğitim

Sınav Saati İçin İmtihan Olmak

Sevgili öğrenciler sınav kapınızda. Ama bu söz sizi korkutmasın. Çünkü gereken hazırlığı yaptınız. Elinizden gelenin en iyisini sergileyeceğinizden emin olarak gireceğiniz sınavda sizi daha güçlü kılacak önerilerimiz olacak bu sınav arifesinde. Seviye Belirleme Sınavında sadece bilgileriniz ölçülmeyecek malum. Yıl boyu öğrendiğiniz bilgilerin yanında sınav tekniklerini bilip bilmediğiniz, motivasyonunuzun durumu, strese karşı durabilme gücünüz, dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu toparlayabilme beceriniz ve cesaretiniz ölçülecek.

Belki bilgi yönüyle eksikleriniz olabilir ama iyi puan alabilmek için çok bilmek yetmiyor, yukarıda saydığımız artıları da biliyor ve uyguluyor olmanız sizi bir adım daha ileriye götürecektir.

Sınava 1 hafta kala yapmanız gerekenler;

• Yorgunluk, sakatlanma ve yaralanmalara sebep olabilecek aktivitelerden uzak durun.

• Her gün sınav saatinde deneme sınavı çözerek vücudunuzun biyolojik saatini strese dayanıklı hale getirin.

• Sınava gireceğiniz okulu biliyor olsanız bile gidip görün. Hatta 20 soruluk bir test çözerek sınıfa ve sıraya alışın.

Sınava 1 gün kala yapmanız gerekenler;

• Sınavdan bir gün önce çalışmayı tamamen bırakabilirsiniz. Bu da sınav düşüncesinden uzaklaşmanıza yardımcı olacak ve stresinizi azaltacaktır.

• Akşam yemeğinin hafif olmasına dikkat edin. Heyecan verici konuşmalar yapmayın.

• “Yarın sınav var erken yatayım” düşüncesinde olmayın, son bir haftadır yattığınız saatte yatın.

• Yatmadan önce ılık bir duş alabilirsiniz. Böylece rahat bir uyku almış olursunuz.

• Kalem, silgi, kalemtıraş, su, peçete, sınav belgeleriniz ve nüfus cüzdanı gibi yanınıza almayı düşündüğünüz şeyleri akşamdan el çantanıza yerleştirin.

Sınav sabahı yapmanız gerekenler;

• Sabah kahvaltısını mutlaka yapın. Kahvaltının fazla sulu olmamasına, glikoz ağırlıklı olmasına dikkat edebilirsiniz. Patates gibi enerji veren yiyecekler tercih edin, yağlı kahvaltıdan uzak durun.

• Elbisenizin yeni olmasından çok, rahat olmasına dikkat edin.

• Tuvalet ihtiyacınızı mutlaka giderin.

Sınav anında yapmanız gerekenler,

• Kitapçığın sayfalarını ve sayfa numaralarının birbirini takip edip etmediğini kontrol edin. Bir aksaklık varsa salondaki görevliye bilgi verin.

• Soru kitapçığı dağıtıldığında kitapçık türüne dikkat edin ve kitapçık türünü cevap kâğıdındaki ilgili yere kodlayın.
Tarihin bir yerinde, canlı varlıklara kazanma hırsı aşılandığı bir vakitte, kaplumbağalar arasında bir yarış düzenlenmiş. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Vakit gelince, bir sürü kaplumbağa arkadaşlarını seyretmek için yarış yapılacak bölgeye toplanmışlar. Ve yarış başlamış.

Seyircilerden hiçbiri arkadaşlarının kulenin tepesine çıkabileceğine inanmı-yormuş. Kimileri bu inançlarını yüksek sesle dile getirmekten kaçınmıyormuş. Öyle ki yarışmacıların bazıları “… Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!” seslerini dahi işitebiliyormuş.

Yarışmaya katılan kaplumbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmaz bir gayretle kuleye tırmanmaya çalışıyormuş.

Seyircilerin sesleri yükselmeye başlamış; bağıranların sesleri giderek yarış alanında yankılanır olmuş. “. garibanlar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!”

Ama yarışta yapayalnız kalan son kaplumbağa, büyük bir gayret ile mücadele ederek, kulenin tepesine çıkmayı başarmış.

Diğer yarışmacı ve seyirciler, hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kaplumbağa ona yaklaşmış ve sormuş, bu işi nasıl başardın diye. Ama cevap alamamış kaplumbağadan.

O anda farkına varmışlar ki, kuleye tırmanan kaplumbağa sağır.

Sağır kaplumbağanın çıkılmaz sanılan kuleye tırmanmayı başarması ile kaplumbağalar dere tepe demeden yeryüzüne yayılmanın, sabır ve kararlılıkla yol almanın ne demek olduğunu öğrenmiş ve bunları gerçekleştirme cesareti bulmuşlar.

• “Kendime güveniyorum, iyi hazırlandım, bu sınavı başaracağım.” deyip güçlü olduğunuz bölümden cevaplamaya başlayın.

• Bir bölüme başlamadan önce o bölümü hızla gözden geçirin. Böylece testin yapısındaki ve soru sayısındaki değişikliğe karşı uyanık olmayı ve kendinizi değişikliklere karşı yeniden düzenlemeyi sağlamış olursunuz.

• Bu sınavlarda soruların zorluk derecesi farklı ancak bütün soruların puan değeri aynıdır. Bu sebeple bir soru üzerinde makul bir zaman harcadığınız ve doğru olduğuna inandığınız bir çözüme ula-şamadıysanız, soruya inat etmek doğru değildir. Uygun olan bu soruyu bırakıp bölümdeki diğer sorulara geçmektir. Vakit kalırsa tekrar dönülüp, yapılamayanlara bakılabilir.

• Tahmin etmeniz gerekirse hızlı tahminde bulunun ve fikrinizi değiştirmeyin. İki seçenek arasında doğru cevap olması yönünden bir fark göremiyorsanız o zaman tahminde bulunabilirsiniz. Yapılan araştırmalar ilk tahminlerin ikinci tahminlerden daha isabetli olduğunu ortaya koymuştur.

• Eğer zihninizin sınavdan koptuğunu hissederseniz, camdan dışarı bakmakta veya salonun içinde göz gezdirmekte olduğunuzu fark edersiniz, aynı satırı veya soruyu anlamadan tekrar tekrar okuyorsanız birkaç saniye zihninizi dinlendirmeye ihtiyacınız var demektir. Böyle bir ihtiyaç hissettiğinizde kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın, alnınızı ve şakaklarınızı ovarak veya sizi rahatlatacak başka bir dinlenme egzersizi yapın. 20-30 saniye gibi bir süreyi bu amaçla kullanın.

• Cevap kâğıdına işaretleme yaparken, optik okuyucunun yanlış okumasına sebep olabilecek her türlü işaretlemeden ve silgi izlerinden kaçının.

• Cevap kâğıdına işaretleme yaparken kaydırma yapmamaya dikkat edin. Sınava en iyi bildiğiniz testten başlayın. Soruları cevaplarken hız ve doğruluk açısından bir denge sağlayın. Çok hızlı çalışıp hata yapmaktan veya aşırı dikkatli davranarak bir soru üzerinde gereğinden daha uzun bir süre durmaktan kaçının.

• Sınav anında aklınıza gelen olumsuz düşüncelere kapılmadan anında “Başaracağım, bu sınavın da üstesinden geleceğim.” diyerek faydasız düşüncelere “kışşt” deyin.

• Bu sınav bir zeka testi değildir. Sadece bir seviye tespit etme sınavıdır. Kendinizi ispat etmek için önünüze hayat boyu birçok fırsat gelecek, merak etmeyin. Tecrübelere kulak verin yeterli. Unutmayın ki başarı ayrıntılarda gizlidir!

Muvaffakiyet dualarımız sizlerle…

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı