Stres Hayatımızın Neresinde?

0

Yüzme öğrenen bir kişi başlarda korkacak, kaygılanacak, stres yaşayacak ancak öğrendiğinde kendine olan güveni artacak, yeni şeyler öğrenmek isteyecek ve başarma sevinci duyacaktır.

Yapılan araştırmalar stresi sadece insanların yaşamadığını gösteriyor. Çekirgelerin korku- stres anında beslenme düzenlerini değiştirmeleri, babunların kuraklık dönemlerindeki stresle beraber kısırlık yaşamaları; çiçeklerin- bitkilerin rahatsızlık veren ortamlarda ve seslerde verimsiz büyümeleri bunlardan sadece bazıları.

Problem stresin sürekliliğinde

Stres anında vücutta bazı değişimler olur. Soğuk terleme, üşüme, titreme, kalp atışında hızlanma görülebilir. Epinefrin, endorfin gibi bazı hormonlar salgılanır. Bütün bunlar vücudu korumak ve tedbir almak için kişiyi uyarır ve strese karşı koymasına yardım ederler. Lakin kişi zamanında vücudunu normal haline getirmez ve bu değişimleri sürekli halde bırakırsa stresin zararlı etkisiyle karşı karşıya kalacaktır. Bağışıklık sistemi zayıflayacak ve sağlığı tehdit etmeye başlayacaktır. Mide şikâyetleri, kalp rahatsızlıkları, tansiyon, çabuk hastalanma, geç iyileşme, baş ağrıları, depresyon gibi birçok hastalığa davetiye çıkaracaktır.

“Su saf ve temizdir ancak fazlalığı selleri oluşturur, devamlılığı dağları yarar”

Strese çareler

Stresle başaçıkmada stres kaynağının; “sınava girmek” gibi “değişebilir” olduğu durumlarda bilgi toplama, sorun çözme, karar verme, harekete geçme; “vefat” gibi “değişemez” olduğu durumlarda ise kabul etme, uzlaşma, yeni yollar arama gibi başetme yollarını kullanmak daha yararlı olacaktır.

Stresli durumlar neticesinde kişinin sağlıklı ve dayanıklı yollar bulabilmesi beden ve ruh sağlığı (psikolojik sağlık) açısından önemlidir. Bu yollara açılan kapılar aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Ayrıca kişinin değişen durumlara karşı esnek yapıda olabilmesi onu yeni yollar keşfetmeye yöneltecektir. Esnek olmaması ise stres durumunda kırılmasına yol açacaktır. Elektrikler kesilince yaptığınız iş yarıda kalabilir. Burada ya katı olup çaresizce ve sıkılmış vaziyette elektriklerin gelmesini beklersiniz ya da mesela çocuğunuzla elektrikler gelinceye kadar mum ışığında gölge oyunu oynarsınız. Buna durumu fırsata çevirebilmek de denebilir.

Düzenli ve yeterli beslenme, düzenli uyku, hareketsiz yaşamdan uzak durma, sanat faaliyetleri(el sanatları), toprakla ve suyla hemhal olma, kitap okuma, tabiat keşifleri, çocuklarla vakit geçirme gibi sayabileceğimiz daha pek çok stres savardan bahsedebiliriz.

El sanatları ile uğraşın strese etkisi

Bir sanat ile uğraşmanın güzel tarafı içinde yaşadığı duyguları sanatına yansıtma imkânı vermesidir. Mesela toprağı ve taşı şekillendiren, hat yazan kişi sanatında kendisini bulur. Sabır gösterir, sakinliği yaşar, rahatsız edici düşüncelerden çok sanatına odaklanır.

Başlangıçta biçimsiz bir taş, işlendikçe güzelleşir ve bir eser halini alır. O şekillenip güzelleştikçe kişinin içindeki biçimsiz duygular ve düşünceler de güzelleşir. Eseri ortaya çıktıkça güven duygusu artar, rahatlar, olumlu bakar, yeni fikirler üretebilir. Böylece yaşamdan gelen muhtemel stres durumlarına yaklaşımı değişir. Stresin yıkıcı etkilerine karşı daha güçlü durabilir.

Sakinleşebileceği sessiz ve rahat bir ortamda teskin olmak, kabul edileceğine inanarak dua etmek, bütün kaynakları kullanıp elinden geleni yaptıktan sonra tevekkül etmek, kendinden daha kötü durumda olanları göz ardı etmeyip hamd ve şükrü unutmamak kişiye güç verir.

Bu değerlerden süzülüp gelen “Hakkımızda hayırlısı olsun”, inşallah (Allah dilerse) olur”,

”bunda da bir hayır vardır (kötü görünse bile)”, “nasipse gelir Şam’dan Yemen’den nasip değilse ne gelir elden” diyebilmek de stresle başa çıkmada olumlu bakış açısı kazanmaya yardımcı olacaktır.

En çaresiz ve ümitsiz durumlarda her şeyi duyan, her şeyi bilen ve gücü yeten bir kudrete inanmak, sığınmak ve güvenmek o kişiye sakinlik ve huzur verir.

Stres için 5 temel çare

1-Stres oluşturan hadiseyi gerçekçi bir şekilde değerlendirmek: Stres herkeste aynı tesiri oluşturmaz. Bakış açısına göre herkes stresi ve etkilerini farklı şiddette yaşar.

2–Benlik saygısını kaybetmeden değerlendirmek: Kişinin geliştirdiği bazı otomatik düşünceler stresin uzun yaşanmasına sebep olur. Mesela “Ben beceriksizim, hiçbir şeyi iyi yapamıyorum, uyumsuzun biriyim.” düşünceleri acizlik ve çaresizlik düşünceleridir.

3-Mümkün olduğu kadar çok başa çıkma yoluna sahip olmak: Stresi azaltıcı etkiye sahip ne kadar çok bilgi, anlayış, uğraş ve alışkanlığa sahip olunursa stres karşısında o kadar dayanıklı olunabilir.

4-Sosyal çevre desteğinden yardım almak: Kişi kendisini anlatabileceği, göremediği çıkış yollarını görebilen, yalnız olmadığı duygusu verecek komşu, arkadaş, akraba ve aidiyet hissettiği çevresi sayesinde stresten daha kolay kurtulabilir.

5-Manevi değerlerin gücünden istifade etmek: Stresten kurtulmak için olumlu bir bakış açısı geliştirmek gerekiyor.

(Toplam 358 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.