Kültür Sanat

Tahammül Sınırında Eleştiri

Eleştiri… Türkçede yanlış anlaşılan bir kavram…

Günlük dilde, daha ziyade olumsuz anlamlar çağrıştıran bir kelime…

“Eleştiriye tahammülü yok!” “Eleştiriye açık değil!” “Hep eleştirme!” “Öz eleştiri yapmıyor!”

Oysa lügatte, “Bir insanın, bir eserin, bir konunun doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit.” olarak tanımlanıyor. Doğru ve yanlış yönlerini göstermek… Daha çok ilmî literatürde kabul gören bu usul, belki de günlük hayattaki tahammül edememe hastalığımızın kaynağını görmemiz açısından önemlidir.

Eleştiri… Evde anne-baba olarak, okulda öğretmen-öğrenci olarak, işyerinde âmir-memur olarak hep karşımızdakinden beklediğimiz, ancak kendimizde görmediğimiz, görmek istemediğimiz, göremediğimiz arifane bir davranış…

Hayatta birden fazla rol üstleniyoruz: Evde anne-babayız, abiyiz, kardeşiz; okulda öğretmeniz, müdürüz, öğrenciyiz; sokakta şoförüz, yayayız, bisikletliyiz. Bu roller arasında geçişler yapmak her zaman kolay olmuyor. Okulda öğretmen, iş yerinde işçi; eve geldiğinde baba, anne, abi veya kardeş olan kişi üstlendiği bu roller arasında karakter çatışması yaşayabiliyor.

Öğrencilerine duyduğu kızgınlığı çocuğundan çıkarmaya çalışan bir baba; kendisi için gece yarılarına kadar televizyon izlemeye vakit ayırabilirken, çocuğu söz konusu olduğunda vakti olmayan bir anne; evde hanımıyla yaşadığı problemleri trafikte yayalardan çıkarmaya çalışan bir şoföre sıkça rastlamaktayız. Bu rol çatışmalarının kaynağının, aileden başlayarak en kapsamlı eğitim kurumlarına kadar geniş bir sahada yattığı aşikârdır. Hemen bütün eğitim programlarımızın son yıllarda yenilendiğini bir kenara bırakırsak, eğitim sistemimizde eleştirel düşünmeye fazla yer ayırmadığımızı söylemek sanırız yanlış olmaz.

Çocuklarımızın şahsiyetli, karakterli, erdem sahibi, bir inanca sahip, ahlaki karaktere haiz, karşısındakini de düşünebilen, eleştirilmeye tahammül edebilen, vicdan sahibi kişiler olamadığından şikâyet ediyoruz. Hâlbuki bunu,  kendi ellerimizle biz yaptık.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı