Röportaj

“Tahılca Zengin Yemle Beslenen Hayvanlar Tercih Edilmeli”

Prof. Dr. Mehmet A. Karslı 

(Kırıkkale Ü. Veteriner Fak. Zootekni ve Hayvan Besleme Böl.)

Kurban edilecek hayvanların yetiştirilmesi hakkında merak edilen belli başlı soruları Prof. Dr. Mehmet A. Karslı’ya sorduk.

Yerli ırk hayvanlardan yeterli verim alınamadığı doğru mu?

Yerli ırklarda karkas randımanı daha düşük olduğu doğru. Bu yüzden kültür ırkları veya melezler tercih ediliyor. Ancak bu ırklar yerli ırklara oranla besin madde ihtiyaçları daha yüksek olduğu için ihtiyaçlarına göre besin değeri daha yüksek yemler kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde istenilen verim elde edilemiyor.

Kültür ırkı hayvanların hastalıklara direnci gerçekten düşük mü?

Evet, kültür ırkı hayvanların direnci yerli ırklara nazaran daha düşüktür. Bu yüzden kültür ırkı hayvanların kaldığı ahırların daha temiz ve hijyen şartlarının daha iyi olması gerekmektedir. Aksi takdirde hayvanlar sık sık hastalanabilir.

Yemleme usulleri et üzerine nasıl etkili oluyor?

Hayvanların yemlerle aldığı bazı faydalı ve zararlı maddeler vücutlarında belirli sürelerde kalmakta ve yavaş yavaş vücuttan atılmaktadır. Hayvanlara faydalı bazı mikro besinler verilmek suretiyle et kalitesinin iyileştirilmesi söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda, hayvanların zehirli maddeler etrafında beslenmeleri onların, vücutlarında bazı toksik maddeler birikebilecektir.

Et lezzeti açısından tavsiye edilen bir beslenme şekli var mı?

Lezzet kişiye göre değişir. Ancak yine de hayvanların tahılca zengin yemlerle beslenmesinin yağlanmayı arttırdığı biliniyor. Yağlanmanın kaslar arasında homojen bir şekilde olması et kalitesi açısından arzu edilen bir durumdur ve buna ‘mermerleşme’ denilmektedir. Bu tür iyi mermerleşme etin sululuğunu artırır ve eti lezzetli hale getirir.

Besi hayvancılığında hayvanın en hızlı et tutma yaşı olarak bir yaş gösteriliyor. Bir an önce hayvanın hedeflenen canlı ağırlığa ulaşması için çalışılıyor. Bunun sakıncası var mı?

Bütün canlılar hayatlarının ilk dönemlerinde büyürken, daha sonraki dönemlerdeki kilo artışı daha ziyade yağlanma yönlüdür. Yani hayvanlar 0-1 yaş arasında çok hızlı büyümektedir ve bu büyüme protein (et) ağırlıklı olup iyi bir şeydir. Bu dönemde hayvanlar dengeli beslendiği takdirde hızla ağırlık kazanırlar ve bu dönemki besi en ekonomik olan besi dönemidir. Dolayısıyla, hayvanların bu dönemde hızlı büyümeleri normaldir ve sağlık açısından bir problem oluşturduğunu söyleyemeyiz.

Kurban etleri konusunda tavsiyeleriniz neler?

Kurban etlerinin muhafazası ve uygulanacak işlemeler oldukça önemli bir konudur. Bütün kırmızı etler, hayvan kesildikten hemen sonra yenilmesi halinde sert olacaktır. Etlerin önce buzdolabında +5 oC’de bir gün dinlendirildikten sonra pişirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kaslarda laktik asit, yüksek olacağı için kesim sonrası etlerin daha zor piştiği ve sert olduğu görülecektir. Bu da zaman zaman hayvanın etinin kötülüğüne yorulmaktadır ki bu doğru değildir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı