Aile Özel

Tanışıyorum

Anne adayları bebekleri ile ilgili pek çok şeyi merak ederler. İlk merak edilen şey bebeğin sağlığıdır. Ancak bebeğin iyi olduğu öğrenildikten sonra merak alanları değişir. Bebeğin büyüklüğü, kilosu, boyu ve duruş şekli gibi pek çok değişik konu merak edilir. Bunların dışında heyecanlı anne adayları “acaba bebeğim beni duyuyor mu, canı acıyor mu?” gibi pek çok sorunun yanıtını da merak ederler.

Bebek anne karnında her ne kadar kapalı bir ortamda olduğu sanılsa da çevresindeki her şeyden haberdardır. İnsanlarda yer alan beş duyu, bebek anne karnında iken onlarda da gelişmeye başlar ve faaliyet gösterir.

Dokunma

Bebek anne karnına düştüğü 8. haftadan itibaren dokunma duyusu oluşmaya başlar.

İlk ağız ve yanaklarda oluşur, ilerleyen haftalarda daha da gelişerek 32. haftada gelişimini tamamlar. 7. aydan itibaren sırtını okşayın. İnanması belki güç ama bebek bunu hissediyor. Elbette sadece annenin değil babanın da bebekle iletişim kurması şart. Dokunarak, konuşarak bebeğe kendini tanıtması son derece faydalı.

Tat alma

13. ve 15. haftalardan itibaren gelişmeye başlar. Annenin yediği bütün besinler bebeğin içinde yer aldığı amniyon sıvısına geçer. Bebek de bu sıvıdan beslenir. Bu sebepledir ki bebek bütün tatlara anne karnında alışır. Anne adayı tatlı yediğinde ağız hareketlerinin arttığı acı ve ekşi yediğinde azaldığı gözlenmiştir. Anne aç iken bebeğin hareketleri sınırlıdır. Az hareket eder. Bu durum da tat alma duyusuyla alakalı olsa gerek.

Bebeklerde tat alma duyusu geliştiğinden anne adayı hamileliğinde yediklerine dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmelidir. Eğer bebeğimizin süt, yoğurt ve peynir gibi besin maddelerini yemesini istiyorsanız önce siz yemelisiniz.

Koku alma

Burun 11-15. hafta arası faaliyete geçer. Bebeğimiz anne karnında iken anne sütü içeriğinde benzer koku aldığından, anne sütü kokusuna zaafı olarak doğar.

İşitme

Anne karnındaki bebek bariyerler arkasında karanlık bir odada olsa da sessiz bir ortamda değildir. Buradaki yaşam oldukça gürültülüdür. Annenin damarlarından geçen kan, kalp, bağırsak ve mide sesleri bebeğin karşılaştığı temel seslerdir. Anne adayının ve diğer kişilerin sesleri de bebeğe doğrudan ulaşır. 25. haftada annesinin sesini, 27. haftadan itibaren de çevresindekilerin sesini duymaya başlar. Sesleri duymakla kalmaz, tepkiler de verir. Örneğin ani kapı çarpması veya şiddetli bir seste bebeğin anne karnında irkilmesine sebep olur. Aslında bebeğimiz sesin titreşerek bıraktığı etki ile hamileliğin 16. haftası işitmeye başlar.

Bebeğinizi sevdiğinizi, onu istediğinizi ona hissettirin. Mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir bebek istiyorsanız bunu yapmalısınız. Hamileliği rahat, huzurlu ve sakin geçen anne adaylarının bebekleri de huzurlu, sakin ve rahat oluyor. Eğer anne stresli bir hamilelik geçirmişse bebek daha hareketli oluyor.

Hamileliğin 16. haftasından itibaren gelişmeye başlayan işitme yeteneği ile ilk duyduğu ses anne kalbi, ilk gördüğü yer ve kendisini güvende hissettiği yer anne karnı, ilk dokunduğu yer anne karnıdır.

Görme

En son gelişen duyudur. 26. haftaya kadar göz kapakları kapalıdır. Bu haftadan sonra bebeğimizin gözleri açılmaya başlar. Göz kırpar. Doğumdan sonra 30 cm uzaklığa kadar net görme olur. Bu mesafe de anne emzirme sırasında anne yüzü ile bebeğin arasındaki yaklaşık uzaklıktır. Hamilelik esnasında bebeğinize kitap okuyun, bulmaca çözün, bilgisayarla uğraşın ve de bebeğinizin duygusal zekasının gelişmesini istiyorsanız hayır işlerini de ihmal etmeyin. Anne adayının ibadetine düşkünlüğü ve Kur’an-ı Kerim okuması hem bebeği hem de kendisini rahatlatacaktır.

Evet sevgili anneler! Beni annemin karnındaki gelişim özelliklerimle tanıdınız.

Peki ben ailemle nasıl tanışırım, neler yaşarım biliyor musunuz? Bir dahaki ay ailemle tanışmamı anlatayım sizlere? O

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı