Gıda Analiz

Tarhana Çorbası

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan tarhana çorbası, Orta Asya Türklerine kadar uzanan ilk hazır çorbadır. Orta Asya’dan göç eden Türkler sayesinde Anadolu, Orta Doğu, Macaristan ve Finlandiya gibi ülkelerde de tanınmış ve sevilmiştir. Çok geniş bir coğrafyada tanınan tarhana çorbası, yoğurt ve çeşitli sebzelerin değişik tahıllardan elde edilen unlarla karıştırılıp fermente edilmesi sonucu yapılır. Fermantasyon sonucu oluşan laktik asit sebebiyle hafif ekşimsi bir tada sahiptir.

Tarhana nasıl yapılır?
“Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.” demiş atalarımız. Konu tarhana olunca bu sözün doğruluğunu bir kez daha anlıyoruz. İnsanlar çeşit çeşit tarhanalar üretmişler. Kimileri kendi bölgelerinin dağlarındaki zor bulunan bir otu eklemiş, kimileri en sevdiği baharatları. Bu sayede ortaya çeşit çeşit tarhanalar çıkmış.

Tarhana buğday unu, yoğurt, biber, tuz, soğan, domates ve aromatik bitkisel ürünler kullanılarak yoğrulan hamurun fermente edildikten sonra kurutulması, öğütülmesi sonucu elde edilen bir besin maddesidir. Yoğurma işleminden sonra yapılan fermentasyon süresine bağlı olarak tadı da değişiklik gösterir. Fermentasyon sonrasında tarhana kimi yörelerde dondurularak muhafaza edilirken pek çok yörede kurutulup öğütülerek toz haline getirilir. Bazı yörelerdeyse kurutulduktan sonra cips haline getirilerek saklanır.

Tarhana bazı yörelerde ise fermente edilmeksizin dondurularak saklanır. Fakat bağırsak florasının sağlığı açısından düşünüldüğünde, hamuru fermente edilerek hazırlanan tarhana daha faydalıdır.

Gerçek bir şifa kaynağı
İçeriğinde bulunan bakteri ve mantarlar sayesinde probiyotik besinlerdendir. Bağırsak florasının güçlenmesine yardımcı olur. Probiyotik besinler, belirli miktarlarda alındığında bağırsak florasını dengeleyen ve insan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalarca zengin besinlerdir.

İçinde pek çok organik asit, serbest amino asit, mineral ve bolca B vitamini bulunur. Tarhananın mayalanma sürecinde ortamdaki protein, karbonhidrat ve yağ gibi besinler bakteriler tarafından ön sindirime uğratılır, bu da tarhananın kolay sindirilmesini ve besleyicilik özelliğinin fazla olmasını sağlar. Tarhananın besin değerine ve insana kuvvet verdiğine dair bir atasözü der ki: “Çay iç damı dolaş, tarhana iç dağı dolaş”.

Tarhana çorbası besin değerinin yanında, glisemik indeksinin düşük olması sayesinde kan şekerini hızlı yükseltmez. Bu sebeple şeker hastaları ve diyet yapanlar için ideal bir besindir.

Birçok konuda eskiye dönüşün yaşandığı günümüzde, beslenmemizde de atalarımızın yolundan gitmemiz kimilerine göre sağlıklı hayatın anahtarıdır. Tarhana çorbasının faydalarına baktığımızda bir kez daha anlıyoruz ki “özüne dönmek, her zaman iyidir.”

E-DERGİYİ SATIN AL

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı