Eğitim

Tatilde Nereye?

İyi bir tatil için çok yorulmak; daha da çok yorulduğumuzu düşünerek geçen seneden daha iyi bir tatil planları yapmak! En çok da tatilde nereye gidileceğinin muamması yaşanır. En iyisi tatili, akrabaları ziyaret etmede bir fırsata çevirmek…

Bayramları bir tatil gibi görmek yerine sıla-i rahim vesilesi kılmak niyetiyle yola koyulalım. Hazırlığa başladığınız andan itibaren stres ve masraf başlar. Eksikleri belirleyip alışverişe çıkmak gerekir. Çekirdek aileden biraz fazlası iseniz hiçbir şey eksik kalmamalı. Rahat edeceğim derken rahatınız kaçabilir yoksa. Alışveriş bitip valizler hazırlandı. Yolculuk başlıyor…

Gideceğiniz yerin uzaklığıyla orantılı stres ibresi yükselecek, hazır olun! Çocuklar saatler geçtikçe sabırsızlanacak ve sizin sabrınızı ölçercesine istekleri artacak. Sık sık mola verip ihtiyaçlarını gidermek, mümkünse yolculuk saatini onların uyku saatine denk getirmek bir nebze de olsa yükünüzü hafifletecektir. Sevdikleri oyuncakları yanınıza almak, atıştırmalıklar ve rahat uyku çekecekleri imkânı sağlamak sizin kaliteli yolculuk geçirmenize fayda sağlayacak unsurlar. İhmal edilemeyecek kadar önemli.

Mesafeyi uçak yolculuğu ile kısaltırım diyorsanız farklı problemlerle karşılaşacaksınız; peronda bekleyeceksiniz ve mola veremeden geçireceğiniz en az bir saatlik kapalı alan yolculuğunuz başlayacak. Burada da yanınıza çocuğunuzun oyalanacağı aparatlar almanızın faydasını hatırlatalım; oyuncak, ilgisini çeken kitaplar vs.

Alınan tedbirler neticesinde problemsiz bir yolculuk yaptığınızı ümit ederek menzilinize ulaştığınızı varsayalım. Evet, tatil yeni başlıyor: Tercihinizi pansiyon veya otelden yana yaptıysanız; evinizde yaptığınız işlerin çok daha fazlasını yapacaksınız. Şöyle ki çarşafları değiştirmeniz, genel bir temizlik yapmanız gerektiği, hatta banyo ve lavaboları çamaşır
suyuyla dezenfekte etmeden kullanmanın içinize sinmeyeceği kanaatindeyim. Her şey konforlu gibi görünse de göze hitap eden yemeklerle karşılaştığınızda oldukça hassas olmak gerekiyor. Tatil biterken karın ağrısı, mide bozulması gibi talihsizliklerle eve gitmek istemezsiniz.

En önemlisi, helal gıda hassasiyetiyle huzurla yemekleri ayarlamaya çalışırken çocuklarınız sabrınızı sınayabilir.

‘Tatilde nereye?’ diyorsanız bu anlatılanlara nisbeten; en güzeli, tatili memlekette geçirmek. Akraba ziyareti yapıp büyüklerin gönlünü hoş tutmanın yanı sıra bildiğiniz mekânlarda konaklama fırsatını elde etmiş olursunuz. Gördüğünde sevinçten parlayan gözler ve muhteşem yerel lezzetler bulursunuz. Hem de tatil yaparken çocuklara dedelerinin yaşadığı yerleri tanıtma imkanı bulursunuz. Kuşaklar arası bir bağlantı kurarak geçmişin bilgi ve hayat birikimini yeni nesle aktarmanın fırsatını yakalarsınız.

Son zamanlarda gittiğiniz yerde umduklarınızı bulamama ihtimali de var. Zira hasat zamanlarında herkes daha bayramın birinci gününde fırsatını bulup işinin peşine koşabiliyor. Bayramı tebrikleşmekten ziyade çalışmakla geçiriyorlar. Onlara da ‘biraz durun’ demenin vakti! Zira yıllık hasat takvimini ayarlarken ibadet takvimine daha çok dikkat etmek gerekiyor. Maddi ve manevi berekete, bu bayram ziyaretlerinde ve tatillerde yapılan akraba ziyaretlerinin vesile olacağı gözden kaçırılmamalı. Tatil ve bayramlar akrabalık bağını kuvvetlendirmede en büyük vasıta olabilmeli.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı