Eğitim

Tatilin Hakkı Nedir?

Yoğun bir eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte öğrencilerin hasretle beklediği tatil devam ediyor.Öğrenciler okul, ders çalışma ve sınavlarla ilgili birçok sorumluluğu geride bırakmanın hazzını tadarken veliler ise “3 ay boş boş oturacak mı bu çocuklar?” sorusunu sormadan edemiyor. Tüm yıl boyunca SBS ile yatıp kalkan öğrenciler sınavlarına girdiler, puanlarını aldılar hatta 8. sınıflar tercihlerini bile yaptılar.

Gelecek sene tekrar SBS’ye girecekler şimdiden hesaplarını yapmaya başladılar. SBS kalktı mı, peki şimdi ne olacak, iyi mi oldu yoksa daha da mı zor olacak? gibi sorular öğrencilerin ve velilerin zihinlerini meşgul etmeye başladı.Eğitim sistemimizde malesef yarış atına döne çocuklarımız tatili bir dinlenme ve rahatlama zamanı olarak görüyorlar. Ama veliler ise çocuğunun uzunca süren yaz tatillerinde boş(!) durmasını zaman kaybı olarak değerlendiriyor. Yeni bir şeyler öğrenebilmesi için fırsat olabilirmi düşüncesini taşıyor. Bu düşünce de onları öğrencilerini yoğun bir ders programının içerisine sokmaya sevkediyor. Neticede bi işe yaramadığı gibi aile ve öğrenci arasında gerginlik oluşuyor ve çatışmalar görülebiliyor. Bu da tamiri zor zararlar açabiliyor.

Peki ne yapmalı?Yaz tatili; çocuğun ailesiyle daha fazla zaman geçireceği, dinleneceği, yeni eğitim yılı için enerji ve motivasyonun depolayacağı bir dönem olarak değerlendirilmelidir. İlköğretim yılları çocuğun kişiliğinin gelişmeye devam ettiği kritik zamanlardan biridir. Bu evrede kurulacak sağlam aile ilişkileri ve ahlaki-manevi karakter temelleri, çocuğun gelecekte nasıl birisi olacağına yön verecek temel noktalardandır.Kültür hayatı zaten sınava hazırlarEğitim hayatına başladığımız ilk andan itibaren kitap okuma üzerine herkesten her fırsatta önemli sözler duyduk.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı