EğitimKültür Sanat

Tehlikeden Korurum, Ama!

Gün geçmiyor ki dünyamız için kötü senaryolar üretenler bir yenisini yazmasınlar. Nükleer savaş, gök taşı, uzaylı saldırılar, salgın hastalık tehlikeleri bunlardan sadece birkaçı. “Güney Afrika’da biyolojik araştırmalar yapan bir laboratuar, yanlış deney sonucu çevreye ölüm yaymaya başladı. Tüm dünyadaki canlılar tehlike altında. İnsanlığın sonuna doğru gelindi.” gibi yalan da olsa bir haber duyan insanlar ne yapacağını ve nereye sığınacağını bilemiyor.

Son zamanlarda iyice artan bu kötü senaryolar insanların gündemini olur olmaz yere meşgul ettiği gibi bazı uyanıklar tarafından da kullanılmaya başlandı. İşte onlardan biri de dünyanın sonu senaryolarının üretildiği merkezlerden biri olan Amerika’dan.

Amerikalı uyanık girişimci Robert Vicino korkularından nereye sığınacaklarını bilemeyen insanlara 50 bin dolar karşılığında Mojave Çölü’nde yerin 15 metre altında sığınabilecekleri bir yer sunuyor. 10 şiddetinde bir depremden, 30 km uzaklıkta meydana gelecek 50 megatonluk bir nükleer patlamadan, 10 gün boyunca 677 dereceye ulaşacak bir sıcak hava dalgasından, radyoaktif, kimyasal ve biyolojik saldırılardan, 500 saat sürecek selden ve saatte 150 km hızla çarpacak 50 kiloluk cisimlerden korumayı vaat eden Vicino, bu sınırların dışına çıkıldığında ise neler olabileceğinin  garantisini veremiyor. 4000 kişilik kontenjanı olan bu yatırımın sonrasında neler gelir bilinmez ama sınırları olan bir dünyada yaşadığını bilmeyen insanlar, bu sınırları bilenler tarafından sürekli kullanılmaya devam
edileceğe benziyor.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı