İnsanKişisel Gelişim

Tek İş mi, Çok İş mi?

Yükü sırtı ile taşıyan hamallar, at ile taşıyanlara göre neden daha fazla para istiyorlar?

Gençlere birden fazla işi aynı anda yaptıklarında başarılı olup olmadıkları sorulmuş. Çoğu genç bu konuda başarılı olduklarını söylemişler. Onlara göre kitap okurken TV’nin açık olması, ders çalışırken bir taraftan da cep telefonuna gelen mesajların okunması, ezber yaparken aynı zamanda hayalinde bir yerlere gitmek daha başarılı olmalarını sağlıyormuş. Yeterince enerjileri olduğu için bırakın iki işi aynı anda yapmayı, üç, hatta dört işi verseniz hepsinin birden altından kalkabilirlermiş.

Peki, gerçek böyle mi?

Yapılan en net araştırmalarda çok görevliliğin, yapılan işi %25 ile %400 oranında olumsuz etkilediği ortaya çıkarıldı.

Öyle ise neden gençler çok görevliliğin, işlerini kolaylaştırdığını iddia ediyorlar? Aynı anda birden fazla işi yapmak gerçekten de enerjilerinin bir karşılığı mı?

Gençlerin iki işi birden yaparken, kendilerini daha başarılı zannetmeleri hissiyatlarıyla alakalıdır. Onlara göre hem verimli şekilde ders çalışmışlar hem de sosyal medya hesapları ile dünyayı takip etmelerinin sebebi, sosyal medya ders çalışmayı daha eğlenceli hale getirmiştir. İki faaliyetin birleşmesi kendilerini iyi hissetmelerine sebep olmuştur.

Tıpkı şu misaldeki gibi

Eski zaman şehirlerinde hamallık yapan kişiler, aynı yükü at ile taşıyanlara göre daha fazla para isterlermiş. Tabii bu durum karşısında şikâyetler olur, kadılar tarafından durum tespitleri yapılırmış. Sonunda “Nizamnamelere” geçen kurallar ortaya çıkmış. Bu kurallara göre ister sırt ile ister at ile taşınsın, hamallara “eşit işe eşit ücret” usulü getirilmiş. Buna göre işlerin miktarları belirlenir ve bunlar defterlere yazılırmış.
Peki, adı geçen hamal taifesi tespit edinen fiyattan daha fazlasını talep etmede haklı mıdır? Yoksa “Hamallar Yazıcısı”, onlara haksızlık mı etmektedir?

Aslında yükleri sırtları ile taşıyan hamalların durumu tamamen duygusaldır. Duygusal derken, fazla paragöz olmalarını kastetmiyorum. Onlar, taşıdıkları yükü sırtlarında, kaslarında, vücutlarında acı olarak hissettikleri için böyle davranmaktadırlar.

Ders çalışırken ya da yük taşırken ortaya çıkan işe değil de işin verdiği hissiyata odaklanmak, yanlış yapmaya sebep oluyor

Oysa çok görevlilik öğrencilerin öğrenme yeteneğini, başarılarını zayıflatmaktadır.
Dersler daha uzun sürede bitmekte, ezberler bir türlü yapılamamakta, verilen zaman kadar iş ortaya çıkmadığı için vücut stres hormonları salgılamaktadır.

Stres hormonlarının sürekli salgılanması kortizol seviyelerini yükseltmekte, bu da gençlerin daha saldırgan olmalarına ve kısa süreli hafıza kaybı yaşamalarına hatta kalp ve damar hastalıklarına sebep olmaktadır.
Bir başka ifade ile çok görevlilik, birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak insanları yıpratmaktadır. Kafalar karışıyor, yorulma artıyor, ara dinlenmeler ve esneklikler bitiyor.

Çok işi aynı anda yapmaya çalışmak aslında bir kötü alışkanlık işidir. Bir kere gençlik yıllarında bu kötü alışkanlığa yakalanılırsa yetişkinlik döneminde bunu sürdürme ihtimalleri çok yüksektir. Eğer bugün birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışıyorsanız, bu kötü alışkanlığınızı yarın da devam ettireceksiniz. Zaman geçtikçe bu durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alacak.

Öğrencilerin ödevlerini yaptıkları sırada TV’nin açık olması ya da kitap okurken bir taraftan da sürekli sosyal medya hesaplarının, mesajların ve bilgisayarın kontrol edilmesi ve bunun bir gereklik olarak hissedilmesi doğru bir alışkanlık değildir. Böyle yapmalarının onlara faydası yoktur.

Gençler aynı anda birden fazla işi yaparken duygusal ödül almış olurlar ama bu, hamalların yük taşırken yaşadıkları hissiyattan farksızdır.

Hamallara uygulanan “eşit işe eşit ücret” tarifesi aynı işi bir arada yapmaya çalışanlara da uygulansa, yanlış davranış ortadan kalkar.

Odaklanmadan yapılan iş, sizin işiniz değildir. Ne işle meşgul olduğunuz, o işe ne kadar zaman ayırdığınızı sürekli sorgulayın. Yoksa hamalların yük taşıması gibi, işin acısı size, mükâfatı başkalarına kalır.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı