Kapak

Tercihte Profesyonellik Dönemi Başladı

“Bu yıl profesyonel rehber öğretmenlere çok iş düşecek.”2009-2010 üniversiteye geçiş sınavının dördüncüsünün yapıldığı gün, yani 20 Haziran günü, Salih AKBULUT hocayı buluyoruz. Özel bir kanalda “Sınava Doğru” programına hazırlanıyor kendisi. Program öncesi bir saat görüşebiliyoruz.

“Bu yıl çok yoğunsunuz, size ulaşmakta zorlandık. Sınav üstüne sınav var. Neden böyle oldu? Bu sistem böyle gider mi? Bir değişiklik daha gelir mi?” türünden sorularımız birbiri ardına sıralıyoruz.”Bu yıl profesyonel rehber öğretmenlere çok iş düşecek. Bunu sizin sorularınızın çokluğu gösteriyor aslında” diyerek “Bir tercih dönemi en iyi nasıl tamamlanır?”ı anlatmaya başlıyor. Salih bey “Öğrencilerin kendi alanları ile ilgili girdikleri toplam 3 sınav var.

Farklı bölümlerden de tercih yapmak istiyorlarsa bu sayı artıyor. Bu sınav süreci bile öğrencileri gerçek anlamda zorladı. Ancak önümüzdeki yıllarda ben bir değişiklik beklemiyorum. Sistem değişecek ise gelişerek değişeceğini düşünüyorum. ÖSYM başkanının ‘Açık uçlu sorular geliyor’ açıklaması bunu gösteriyor.” diyor.İlk yıl acemiliği yaşandı mı?Öğretmenlerin sınav uygulamasında küçük farklar oldu. Bazı yerlerde matematik sorularını topladıktan sonra 5 dakika ara verilerek geometri sorularına geçildi. Ama diğer yerlerde böyle bir ara verilmedi. Normalde de ara verilmemesi gerekiyordu.

Yeni sınav sistemini diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? Daha önce bir öğrenci matematik, fen, Türkçe ve sosyal çözüp tıp kazanıyordu. Şimdi birinci kısımda yine matematik, fen, Türkçe, sosyal çözüyor. İkinci kısımda ise matematik ve fen çözüyor. Yalnız ikinci kısımdaki fen sorularının tıp bölümü için getirisi diğerlerine göre daha fazla. Birinci kısım %40, ikinci kısımdaki matematik ve geometri %18 iken fen ise tek başına %42 etkiliyor. Yani sağlık bölümleri tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümleri tercih etmek isteyenlerin ikinci bölüm fen sorularına azami dikkat etmeleri gerekiyor. Matematik ve geometrinin getirisi ise mühendislik bölümlerinde daha fazla.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu