Eğitim

Tuvaletin Eğitimi Olur mu?

 

Çocuğunu sıkıcı bezlerden kim kurtarmak istemez ki? Ancak bunu yaparken bez alışkanlığını bıraktırmakta zorlanabiliyor. Önce siz hazır olmalısınız; zaten çocuğunuz vakti geldiğinde kendini buna hazır hissedecektir.

 Tuvaleti öğrenme sürecinde çocuk, önemli bir sorumlulukla karşılaşır. Tutmak ve bırakmak sorumluluğu. Doğru zamanlama ve doğru mekân seçimi ile bunu yapmak bir başarı. Tuvaletini öğrenecek, alışkanlık haline getirecek. Fizikî bir problem olmadığı müddetçe çocuk zamanı geldiğinde bu gelişim görevini gerçekleştirecektir. Alışkanlık haline gelinceye kadar da ebeveynin küçük dokunuşlarına ve eğitimine ihtiyaç duyacaktır.

 Eyvah! Hâlâ Tuvaletini Öğretmedim

Tuvalet alışkanlığı konusunda kendi rolünüzü fazla büyütmeyin. Anneliğinizi/ babalığınızı da sorgulamanız gerekmiyor. Çocuk zamanı geldiğinde yürümeyi, konuşmayı ve tuvaletini öğrenmeye başlar. Yürüme ve konuşmasında ne kadar rol sahibiyseniz tuvaletinde de o kadar role sahipsiniz. Teşvik edici olun ve becerileri kazanmasında güven verin.

 30 aylık olana kadar bekleyin

Tuvalet alışkanlığı sürecinde yaşanan zorlukların bir kısmı acele etmekle ilgili. Çocuk henüz buna hazır değilken aceleci davranmak süreci zora sokuyor. Sizin hazır olmanız değil çocuğun hazır olması önemli. Kesin bir başlama yaşı yok, çocuğa göre değişiklik gösterebilir. Çocuk kendiliğinden başlamamışsa 30 aylık olana kadar beklemekte fayda var. Bazen evdeki diğer kardeş ya da yakınlarda bulunan başka çocukları gözleyen çocuk kısa zamanda tuvalete hazır hale gelebilir.

 Herkes hazır mı!

Şartlar olgunlaştığında tuvalet için adım atmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi kontrol edin, kazalara hazır mısınız? Kazalar her zaman olur. Bu konuda anlayışınız katı ise esnetmeniz gerekecek. Karşınızda kontrol edemeyeceğiniz bir güç varken güç mücadelesine girmek istemezsiniz. Unutmayın, çocuklar anne babanın zaaflarını çok iyi kullanabilirler. Siz rahat değilseniz çocuğunuz da olmayacak. Tedbirli olun ve kaza olursa da yapacaklarınızı planlayın.

 Güzel bir tuvalet oturağı(lazımlık) alabilirsiniz. Ancak oyuncağa çevirmemeye dikkat edin. Tuvalete yakın bir yere koyun. Tuvaletin yolunu da öğrensin. Bir diğeri alıştırma için kullanılan iç çamaşırlar. Kazaların zararını en aza indirmek için gerekli.  Kıymetli halılarınızı da bir süreliğine kaldırın.

 Zaten bezlerden rahatsız olacak

Çocuğunuzu izlemeyi unutmayın. Belirti vermeye başladığında harekete geçin. Hazır olan çocuk tuvaleti geldiğinde bir süre tutacaktır. Bu süreyi değerlendirin ve oturağa oturtun. Defalarca tekrar etmeniz gerekebilir. Kararlılığınızı sürdürün. Etraf battığında sakinliğinizi koruyun. Yakın zamanda öğreneceğini ve başaracağını ifade edin. Suçlayıcı ve küçük düşürücü yaklaşmayın. Üzerini değiştirmesi için yönlendirin.Kendisinin değiştirmesi sorumluluk almasını kolaylaştıracaktır.Bu konuda tecrübesi yoksa hazırlık aşamasında üzerini değiştirmesini öğretmelisiniz. Yardım isterse yardım edebileceğinizi ifade edin.Başarılı denemelerini “aferin çok başarılıydın; çok iyi, öğrenmeye başladın; yakında tamamen öğreneceksin vb.” ifadelerle pekiştirin.

 Bu süreç sadece çocuk için değil anne-baba için de önemli. En az yıpranma ile atlatmak herkesin faydasınadır. Neticede çocuğunuz da bez kullanmaktan rahatsızlık duymaya başlayacak,tuvalet alışkanlığı kazanmayı isteyecektir. Sizin de desteğinizle bu görevi tamamlayacak,gelişim basamaklarını tırmanmaya devam edecektir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı