Aile ÖzelEğitimKültür Sanat

Üç Ebeveynli Çocuk

Dahi Park

Eğitim üzerine notlar tuttuğum ajandamı gözden geçiriyordum. Uzun soluklu bir eğitim programı olan “Oyun Terapisi” eğitiminde Prof. Dr. Byron Norton’un çok önemli bir cümlesiyle karşılaştım. Not aynen şöyle: “Bir çocuğun üç ebeveyni vardır; Biri annesi, diğeri babası üçüncüsü ise anne ile baba arasındaki iletişim/ davranış. Bu üçüncü ebeveyn çok etkilidir.”

O zaman çok anlamlı gelmeyen bu cümle oğlumuzun bir yaşına yaklaştığı şu günlerde karşılığını bulmaya başlamıştı. Ben, annesi ve ikimiz arasındaki iletişim. Şimdi düşünün bakalım “Biz üç kişiyiz; ben keyfim ve kahyası”ındaki “kahya “ kadar eğlenceli mi yoksa endişeli mi? Çocuğunuzun üçüncü ebeveyni.

Çocuklarımız gündelik hayata dair güzel tecrübelerini, temel becerilerini, ilk heyecanlarını hatta ilk gülüşlerini bile ebeveyninden kopyalarlar. Bunun tam tersi de söz konusudur elbette. Çocuklardaki stres, arkadaş arasında ilişkilerde zayıflık, özgüven problemi, hiperaktivite gibi davranışlar aslında anne baba arasında cereyan eden olumsuz davranışların çocuklarımız üzerindeki tezahürüdür.
Konu ile ilgili yapılmış sayısız araştırmaya rahatlıkla erişebilirisiniz. Çünkü mevzu üzerinde durulması gereken önemli bir konu. Ancak bu üç ebeveynden özellikle “anne”nin diğerlerinden bir adım daha önce çıkması ise tartışılmaz bir gerçek. Öyle iken bir taraftan da işine geldiği gibi hükümler koyarak kararlar alan ve bu uygulamaklarından dolayı hiçbir müeyyideye tabi tutulmayan anne kavramı üzerinde biraz düşünmek gerekiyor.

Okula ya da çarşıya giderken çantanızı taşıyan biri (nakliyeci), adınıza düzenlenen ilaçlarınızı alan ve onları uygulayan biri (sağlıkçı), gecenin kaçı olursa olsun uçak ya da gemilerle ağzınıza yemekler yağdıran biri (aşçı-garson), bahçede ya da parkta karışacağınız arkadaşlar arası en ufak bir anlaşmazlıkta bile sizi koruyacak (koruma memuru) varsa söyleyin, bu hayatta daha neye ihtiyacınız var! Öyle değil mi? Şairin dediği gibi, hava bedava, ekmek bedava, su bedava!

Ancak temel bir hususu atlamayalım lütfen, armut piş ağzıma düş düsturu ile yetiştirilen çocukların davranışları yol, su elektrik olarak hepsi bir gün geri dönecektir.

Bu tür anne babalara Amerika da “Helicopter Parents” yani helikopter ebeveyn diyorlar.

Ne güzel ve yerinde bir ifade olmuş değil mi? Başınızda sürekli dönen ve ani bir ihtiyacınızda, havalimanına ihtiyaç duymadan, uygun şartlarda iniş yaparak bütün ihtiyaçlarınızı karşılayan bir anne. Tez canlı, her işe karışan, çocuğu ile hayatını bütünleştirmiş bir anne. Ancak böyle derken annelerimizi üzmek istemeyiz. “Saçımı süpürge ettim”, “Baban gelsin görürsün sen”, “Zaten o kızı/çocuğu hiç gözüm tutmamıştı”. Bunlarda çok tandık gelmiştir size. Söylemek istediğimiz severken öldürmesinler. Öldürmezler biliyoruz ama kötürüm de büyütmesinler.

Uzatmadan yazıyı bitirmek istiyorum. Yoksa GPRS ile yön bulan, şimdiye kadar asla hedef şaşmamış, bir anne terliğinin rüzgârını hissetmeye başladım bile.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı