Eğitim

Üniversitelerin Geleceği SORGULANIYOR!

 

Eğitimcilerin başlarına gelmesinden hiç hoşlanmadıkları birkaç durum var. Bunlardan biri, eğitim alanında yapılacak değişikliklerden en son haberdar olmak. Çünkü eğitim, ülkemizde de dünya da da değişime ayak uyduramayanları affetmeyen bir kurum. Yapılacak bütün değişikliklerden önceden haberdar olup tedbir almak gerekiyor. Gerçi değişimlerden haberdar olmak bazen siyasi ortamlarda kolay olmasa da, yetkililerin önceden verdikleri haberleri de takip etmek gerekli. O bilgilendirmelerden biri de geçen günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan tarafından yapıldı.

Üniversiteye girişlerle ilgili yeni bir açıklamada bulunan Yusuf Ziya Özcan, sadece Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yaptığı sınavla değil, dünyada geçerli olan IB ve SAT sınavları sonuçlarına göre de üniversitelere öğrenci almak istediklerini bildirdi.

Özcan, yaptığı açıklamada, üniversiteye girişte uygulamayı düşündükleri seçenekleri anlattı. “Üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili biraz daha ilerleme kaydetmek istediklerini” söyleyen Özcan, Uluslararası Bakalorya olarak tanımlanan IB ve SAT sınavlarının dünyada kabul gören sınavlar olduğunu belirterek, bu sınav sonuçlarına göre Türkiye’deki üniversitelere öğrenci almayı düşündüklerini ifade etti.

Uygulama ne zaman başlayacak?

Bu uygulamanın ne zaman başlayacağı konusunda da Özcan, şunları söyledi: “Bu, hemen gelecek yıl olmaz, çünkü çalışmamız lazım. Örneğin IB programında puanı 24’ün üzerinde olan çocuklar yurtdışındaki hangi üniversitelere gidiyor bunlara bakmamız lazım. IB puanı 45’e kadar çıkıyor. Bu puan aralıklarında yurtdışındaki hangi üniversiteler öğrenci alıyor onlara bakmamız ve Türkiye’deki üniversitelerle eşleştirme çalışması yapmamız lazım. Bunu bilirsek, öğrenciye şu puanla şu üniversiteye girebilirsin deriz.”

“Üniversiteye girişte Türkiye’de uygulanan merkezi sınav yerine, üniversiteye giriş yöntemi çeşitleniyor denilebilir mi?” sorusuna Özcan, “Evet. Ayrıca ötekiler de merkezi sınavlar, dünyanın kabul ettiği sınavlar” yanıtını verdi.

“Üniversiteler öğrenci arayacak”

Türkiye’de IB programı veya SAT gibi sınavlara giren öğrenci potansiyelinin sorulması üzerine Özcan, çok fazla olmadığını belirterek, “Önemli olan bu çocukları Türkiye’de tutmak. 2 bin tane bile olsa Türkiye’de okumaları önemli” diye konuştu.

Özcan, IB ve SAT sınavında başarılı olan yabancı öğrencilere de Türkiye’deki üniversitelerin kapısını açmayı istediklerini dile getirdi. “Üniversiteler 10 sene, hatta 5 sene sonra öğrenci arayacak duruma gelecek. Öğrencilere gel üniversitede oku diye laptop falan hediye edecekler. Yakında üniversiteler öğrenci sıkıntısı çekecekler ve yapacağımız bu şeylerin hepsi tedbir amaçlı” diyen Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bundan 20 yıl sonra Türkiye’nin nüfusu 80 milyon küsür olacak. 80 milyon küsürlük bir nüfusta üniversite yaşında olan öğrenci sayısı 1.2 milyon. TÜİK’in projeksiyonu bu. Biz, yükseköğretimde yüzde 50 okullaşmayı garantilesek bile ki bu çok zor, yani çağ nüfusunun yüzde 50’sinin üniversite eğitimi aldığını, o oranı yakaladığımızı düşünsek bile 600 bin öğrenci eder. 20 yıl sonra 600 bin üniversiteye gidecek öğrencimiz olacak. Bizim, bu sene oluşturduğumuz kontenjan 708 bin. Biz hem vakıf üniversiteleri hem de devlet üniversiteleri yoluyla yakında 800 bini buluruz rahatlıkla. Şimdi düşünün, 600 bin öğrenci mezun edeceksiniz liseden, 800 bin tane öğrenciye yeriniz var.

Bugün Almanya’da satılık üniversiteler var. Her şeyiyle orada duruyor, binaları, laboratuvarları… Neden buraya geldiklerini zannediyorsunuz, neden Türk-Alman Üniversitesi açıyorlar burada, çok mu ihtiyaçları var eğitime, hayır. İnsan gücüne ihtiyaçları var. Nüfusları azaldı. Oradaki üniversiteye gidecek öğrencileri yok. Burada onlara nazaran yüz misli fazla öğrenci var. Burada alıp yetiştirecekler, Alman dilini öğretecekler götürüp orada çalıştıracaklar. Akıllarındaki büyük plan bu. Haklılar da. Yakında biz de öyle olacağız. Niye biz Suriye’den, Irak’tan, İran’dan, Türk cumhuriyetlerinden öğrenci getirmek istiyoruz. Biz 10 yıl sonra aynı Almanya’nın bugünkü durumunda olacağız.”

Özcan, üniversitelerde yabancı öğrenci sayısının artırılması için merkezi yapılan Yabancı Öğrenci Sınavı’nın kaldırılarak, bunun üniversitelere bırakıldığını hatırlatarak, bu düzenlemeyle üniversitelerdeki yabancı öğrenci sayısının arttığını bildirdi. Özcan, şunları kaydetti:

“Gaziantep Üniversitesi bu yıl 900 öğrenci kaydetti, 400 öğrenciyi alamadı kontenjanı olmadığı için. Trakya Üniversiteler Birliğine 3 bin 200’ün üstünde öğrenci başvurdu. Bu sene üniversitelerimizde 17 bin öğrencimiz var. Bir dahaki sene 34 bine çıkaracağız, bir dahaki sene bir daha katlayacağız. Özellikle, tıpta, mühendisliklerde, İngilizce programlarının sayısını artırabilirsek daha iyi olacak. Bir tıp öğrencisi senede 40 bin dolar bırakıyor sadece okula. Bir de ülkeye bırakıyor, ülkesine döndüğü zaman bizim büyükelçimiz oluyor. O kadar avantajlı bir şey.”

SAT ve IB nedir?

Yusuf Ziya Özcan’ın üniversiteye girişte temel almayı düşündüklerini ifade ettiği SAT, Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin girdiği, akademik yetenek sınavı olarak biliniyor. Bu sınav lisans eğitimi almak isteyen her ABD vatandaşından talep ediliyor ve bazı üniversiteler tarafından yabancı uyruklu öğrencilerden de isteniyor.

SAT niteliklerine göre SAT 1 ve SAT 2 olarak ikiye ayrılıyor. SAT 1’de öğrencilerin matematiksel ve sözel yetenekleri ölçülüyor. SAT 2’de de öğrencilerin spesifik olarak bir akademik konu üzerindeki bilgileri sınanıyor. IB programı da merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Bakalorya tarafından uygulanan ve 16-19 yaş arası öğrenciler için hazırlanmış, geniş kapsamlı, üniversite öncesi iki yıllık bir program olarak tanımlanıyor. Program, sadece liselerde değil, lise öncesi kademede de uygulanıyor. Programın üç değişik şekli bulunuyor.

Türkiye’de IB programı uygulayan 30’a yakın özel lise olduğu biliniyor. YÖK’ün, SAT 1, ACT (Minimum 21 puan), Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası(Minimum 2 ders), Uluslararası Bakalorya (IB), Avusturya Matura Diploması veya İtalya Maturita diploması belgelerinden birine sahip adayların, Türkiye’deki merkezi üniversite sınavına girmeden yurtdışındaki üniversitelerde okuyabilmelerine yönelik kararı bulunuyor.

En Yeniler

Başa dön tuşu