Hasbahçeden İnciler – 4

0

Usta ile şaşı çırak

Bir gün ustası, şaşı çırağından dolaptaki bir şişeyi getirmesini istedi.

Şaşı, dolapta iki şişe olduğunu, hangisini getirmesi gerektiğini sorunca ustası:

“Dolapta bir şişe var, şaşı olduğunu herkese belli etme.” diye cevap verdi.

Ustasının kendisini ahmak yerine koymasına öfkelenen çırak, ısrarla iki şişe olduğunu söyleyince, ustası şişelerden birini kırmasını istedi.

Şaşı çırak, şişelerden birini kırınca dolapta şişe kalmadığını gördü. Şişe kırılınca gerçeği anladı, ama iş işten geçmişti.

insanı şaşı yapan, doğruluktan uzaklaştıran öfke ve şehvettir. Öfke ve şehvetle bakan kimsenin gözünden gerçekler gizlenir, o artık iyiyle kötüyü ayıramaz hale gelir.

(Mesnevi’den Seçmeler- Mevlana Celaleddin-i Rûmî, Hasbahçe Kitaplığı, Haz. Doç. Dr. Ozan Yılmaz)

Hatanın Acısı

Seriyyü’s Sakatî (r.aleyh) şöyle anlatmıştır:

“Geçmişte bir hata yapmıştım. Hatanın ateşi otuz yıldır içimde yanmakta. Hâlâ da hatırladıkça kalbim cayır cayır kavrulur. Evvelce bir gün Bağdat’ta, dükkânımın bulunduğu çarşıda yangın çıkmıştı. Etraftaki dükkânların çoğu yandığı hâlde benim dükkânıma bir şey olmamıştı. Dükkânımın yanmadığını görünce Allahü Teâlâ’ya hamd ettim. Ama çok geçmeden başkalarının bu yangından zarar gördüğünü düşünmediğimi hatırladım ve tövbe ettim. Derhal dükkânımdaki bütün malları kefaret olarak fakirlere dağıttım. Ama buna rağmen otuz yıldır bu hatanın acısının izini kalbimden silip atamadım.”

(Toplam 404 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.