Araştırma

Uykuda Bile Öğreniyorum

Bebekler neden 18 saat uyurlar? Uyuyarak büyümek için mi? Onlar uyuyarak daha hızlı büyüdükleri bir gerçek. Ama bugüne kadar hiç “uykuda sadece bedenleri büyür, bilgi seviyelerinde bir değişiklik olmadığı için bu, dengesiz bir büyüme olmaz mı?” sorusu aklımıza gelmedi. Eğer böyle bir soru aklımıza gelseydi cevabını bugün öğrenmiş olacaktık. Çünkü son yapılan araştırmalarda “bebeklerin uykuda bile öğrendikleri” ispatlandı. Ve bu bize bebeklerin her halleri ile dengeli bir büyüme içerisinde olduklarını göstermektedir.

Florida Üniversitesi bilim adamlarının yeni doğmuş 26 bebek üzerinde yaptığı araştırma, günde ortalama 18 saat uyuyan bebeklerin, uykularında bile bilgileri bir sünger gibi emdiklerini ortaya koydu.

1-2 günlük bebeklerin göz kapaklarına, onlar uyurken bir ses eşliğinde bir miktar hava üflenen araştırmada, yaklaşık 20 dakika sonra 26 bebekten 24’ünün sadece sesi duyduklarında gözlerini kırpıştırdıkları gözlemlendi. Bu sırada bebeklerin beyin dalgalarında da değişiklikler olduğunu tespit eden bilim adamları, uykuda öğrenmenin yeni doğmuş bebeklere özgü olduğuna, yetişkinlerin böyle bir yeteneğinin olmadığına dikkati çekti.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu