Sağlıklı Hayat

Yağlardan Kurtulmanın Yolları

Günümüzde yapılan birçok yenilik, bizleri rahatlığa alıştırmaya başladı. Kısa mesafelerde bile arabaya biniyoruz, bir üst kata çıkmak için asansör kullanıyoruz. Üstüne bir de değişen ve düzensizleşen yemek yeme alışkanlığı eklenince, rahatlığa alışan bedenimiz bir yandan da ağırlaşıyor. Günlük işlerimizi yaparken zorlanıyoruz. Haliyle iş kalitemiz düşüyor ve keyfiyetimiz azalıyor. Bu duruma düşmek nasıl kendi elimizle olduysa, bundan kurtulmak da tamamen kendi elimizde. Peki, nasıl kurtulabiliriz? İşte en basit cevaplar: 

Asansöre hayır merdivene evet

Merdiven çıkmak, ayak kaslarını çalıştırır. Ayak kaslarınız güçlenir ve daha dayanıklı hale gelir. Bu sayede günlük hayatınızda daha kolay hareket edebilirsiniz. Yaptığınız antrenmanların süresini uzatabilir, çok çalışıp az yorulabilirsiniz. Merdiven çıkarak kan dolaşımınızın düzenlenmesine yardımcı olabilir ve metabolizma hızını arttırarak vücuttaki yağlanma oranını azaltabilirsiniz. Kanda ve organlarda yağ yakımının sağlanması, hem fiziksel görünümünüzü güzelleştirir hem de sağlığınızı iyileştirir. Merdiven çıkmak, kalori ve yağ yakımını artırdığı için, diyabet ve obezite gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.

Yürüyün, ama tempolu

“Yürümek” doğal, sıradan, bilindik bir aktivitedir. Tempolu yürümenin ise kuralları vardır.  Kurallarına yeterince uyulduğunda “normal yürüyüş”e göre sadece “kilo yönetimi” için değil, genel sağlık için de daha etkili ve faydalı bir yöntemdir. Tempolu yürüyüşlerde adımlar kalça genişliğinde atılmalıdır. Böylece omurilik aşırı zorlanmış olmaz. Bir ayak daima yere bastığı için, eklemlere koşudaki gibi aşırı baskı yüklenmez. Yürürken dik bir üst vücut duruşu gerekir. Bakışlar karşıya doğrultulur, omuzlar bilinçli geriye doğru çekildiği için göğüs kafesi yukarı kalkar. Atılan her adımda hareket topuktan başlayıp parmak uçlarında biter.  Siz yürürken kaslarınızın 3’te 1’i çalışır, kalp kaslarınız gelişir, kan basıncınız düşer, stresiniz azalır, özgüveniniz artar, dinç ve zinde olur, günlük işlerinizi daha verimli yaparsınız.

Çok öğün az kalori

Yağlardan kurtulmak için öncelikle kan şekeri seviyesini belirli bir seviyeye indirmeniz gerekir. Bunun yolu da günde 4-6 öğün yemek yemekten geçer. Evet, 6 öğün yemek, ama dünyaları yemek değil. Bu öğünler ilkinde omlet, diğerinde bir adet elma, bir diğerinde salata şeklinde olabilir. Kısacası sık yemek, ama kalorisi düşük yemek. Böyle olunca hem metabolizmanız uyanık tutulur hem de düşük kalori almış olursunuz. Aldığınız kalorilerin yarısından fazlası karbonhidrat ise göbeklerden kurtulmak mümkün değildir. Bünyenize giren yağ miktarı azaldıkça, vücut alarma geçerek yağ depolamaya çalışır. Gün içinde 2-3 saatte bir, bir şeyler yerseniz, bu sefer vücut yağ yakmaya başlar.

Kendinize ağırlık bulun, kendi ağırlığınızdan kurtulun

Haftada 2-3 kez yapılacak yarım saatlik ağırlık çalışması hem vücuttaki kas kütlesini güçlendirir, hem de metabolizma hızını artırır. Çünkü kaslar, yağlardan daha çok kalori yakar. Bu şekilde günde fazladan 30 ile 50 kalori arası harcanabilir. Ağırlık çalışmalarına karın egzersizleri de eklenirse bir yandan yağ yakarken bir yandan karnınızı sıkılaştırabilirsiniz. Spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa evde ufak tefek ağırlıklar kaldırarak da kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Evinize taşıdığınız market alışverişleri, damacana sular vs. yeterli ağırlık oluşturacaktır.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı