Eğitim

Yeni Bir Eğitim Dalı Kod Yazmak

Banka işlemlerinden alışverişe kadar işlerini oturduğu yerden teknoloji sayesinde halleden fakat kullandığı programlar hakkında fikir sahibi olmayanların sayısı çok fazla. Teknolojiye kafa yoran, geliştiren ve sorgulayan kişiler de yok denecek kadar az.

Üretenlerle kullanıcılar arasındaki mesafeyi daraltmak için gerekli çalışmaları bir an evvel başlatmak gerekiyor. Teknolojinin son kullanıcısı olmanın tembelliğini değil üretmenin ve paylaşmanın da hazzını yaşatmak için bazı fikirleri genç dimağlarda yeşertmeliyiz. Mesela, neden sadece ihtiyacımız olan bir programı internetten indirmekle yetinelim; veya neden sadece birilerinin bizim ihtiyacımıza uygun yazılımlar geliştirmesini bekleyelim? Etrafımızda o kadar çok parlak fikri ve projesi olan çocuklar, gençler var ki sadece nasıl hareket edeceğini ve nereden başlayacağını gösterecek birilerini bekliyorlar.

Ebeveynler ve eğitimciler olarak çocuklarımıza başka bir dili öğrenmelerini ve bu alanda da kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ediyoruz, o da “programlama dili”. Yani kod yazmak…

“İyi de benim çocuğum bilgisayar programcısı olmayacak ki”, “Zaten mesleğim var, bu yaştan sonra bunu öğrenemem, hem ne gerek var?” diyenleri duyar gibiyim. Programlama dili sadece bilgisayar programcılarının, yazılım mühendislerinin kullandığı bir dil değil. Çocuğunuz farklı bir meslekte ilerlemek isteyebilir. Kod yazmak buna engel değil.

Bugün sosyal ağlarda en üst basamakta yer alan şirketlerin kurucularının 9-12 yaşlarında iken basit kodlar yazarak bu seviyelere geldiklerini biliyoruz. Sadece internette oyun oynayan değil o oyundan yapan, sadece program indiren değil daha gelişmiş programlar yazan ve tasarlayan bir nesil olmalarına neden destek vermeyelim?

Bilgisayarın anlayacağı dil

Kod yazmak, bir ihtiyacı gidermek için yapılacakların bir düzen içinde ve bilgisayarın anlayacağı dilde yazılmasıdır. Bugün gelişen teknoloji sayesinde program dillerinin de çeşidi artmış durumda. Fakat mantığını çözdükten sonra hangi programlama diline geçerseniz geçin zorlanmayacaksınız.

Peki, nereden başlamalı?

Bu soruya yazılım işi ile uğraşan herkesten farklı cevap almanız mümkün. Bu sebeple evvela, ne yapacağınıza ve hangi kulvarda ilerleyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız programlama dillerini temel olarak ikiye ayırmak mümkün: Web uygulamaları geliştirmek için kullanılan programlar ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanılan programlar. Web uygulamaları geliştirmek için Java,

Javascript, Php gibi diller tavsiye edilenler arasında.

İş ortamına destek veren uygulamalar hazırlamak, Windows tabanlı masaüstü uygulamaları ve oyunlar oluşturmak için tavsiye edilen programlama dilleri de C, C++, Visual Basic. Eğer iOS için uygulama geliştirmek istiyorsanız Swift öğrenmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca Python da web uygulaması, veri analizi gibi neredeyse her sorununuza çare olabilecek bir programlama dili.

Öğrenmek isteyen için çok fazla kaynak mevcut ama her işte olduğu gibi bu işte de öncelikli olan sabırdır. Göstereceğiniz gayret de fikirlerinizi ileriye taşımanıza destek olacaktır. Her öğrendiğiniz yenilikten sonra pratiği artırmanız hem bilginizin pekişmesine hem de yeni fikirlerin yeşermesine zemin hazırlayacaktır. Tersine mühendislik denilen başkasının yazmış olduğu kodu da inceleyerek nasıl çalıştığını öğrenebilir ve kendi projeleriniz için farklı bir bakış açısı oluşturabilirsiniz.

Çocuklarımızın bu alanda kendilerini yetiştirmelerine fırsat verelim ve nasıl güzel eserler çıkartarak bizleri şaşırttıklarını hayranlıkla izleyelim.

Program Diline Alternatifler

Teknoloji çağının artık gereksinimi olan “kod yazma” konusunda kendini geliştirmek isteyenler için önünde çok büyük fırsatlar var. Bu dillerle alakalı kurslar olmakla beraber, eğitim kitapları da bilgi dağarcığınızın genişlemesine yardımcı olacaktır. Ücretsiz internet sayfalarında da kendinizi geliştirmeniz mümkün. 5 yaş ve üstü çocuklardan yetişkinlere kadar geniş bir yelpazeye hitap eden bu siteler, genelde oyun üzerinden programlamayı öğrettiğinden sıkıcı olmaktan öte eğlenceli bir eğitim platformu oluyor. Bunlardan bazılarını faydası olması ümidiyle yazıyoruz:

Code.org: Herkes öğrenebilir sloganı ile yola çıkan, derslerin tamamının ücretsiz olduğu, popüler oyunlar üzerinden kod yazmayı öğreten bir site.

Khan academy: Türkçe desteği olan ve programlama derslerinin olduğu bir site.

Code academy: Yarım saat içerisinde bir site tasarlamayı öğrenebileceğiniz veya bir animasyon hazırlayabileceğiniz ücretsiz bir platform.

Tynker: Çocukların istifade edebileceği, temel programlamanın yanında yapboz, iki kişilik oyunlar ve matematik çizimleri yapmayı öğreten bir site.

Scratch: Ücretsiz bir platform. Etkileşimli hikâyeler, oyunlar ve çizgi filimler yapabilir, yaptığınız projeleri paylaşabilirsiniz.

Gamestar Mechanic: Profesyonellerden tasarım kurslarının alınabildiği, video oyunlarını tasarlamayı öğreten bir site.

Codingame.com: Siteye üye olarak programlama dilini seçiyorsunuz. Gerekli kodları yazarak oyunda ilerliyorsunuz.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı