Aile ÖzelEğitim

Yeni Dünyada Yeni Bir Çocukluk

Bu yeni dünyada yeni bir çocukluk yaşanıyor. Ve bu çocuklar madde bağımlılığından, çeşitli psikolojik sorunlara kadar yepyeni tehlikelerle karşı karşıyalar. Anne babalar geleneksel eğitim anlayışlarıyla bu sorunları aşmakta yetersiz kaldıklarını ifade etmekteler.. Peki ya okullarımız ve eğitim sistemimiz?

Yeni Dünyada Tehlikeli Yolculuk
Okul öncesi dönemde çocuklarından konu açıldığında anne babaların çoğu, büyük bir heyecanla bu küçük yumurcakların büyümüş de küçülmüş davranışlarından, olağanüstü yeteneklerinden söz ederler. Okul çağı çocuklarının ebeveynleri ise, çocuklarının aşırı hareketli ve hırçın olduğunu, ya da kendine güvenmediğini ve içine kapanık olduğunu söylerler. Çocuklarının okula karşı isteksiz olduğunu, kapasitesini yeterince kullanmadığını, derslerine çalışmadığını ve herhangi bir konuya dikkatini yoğunlaştırmada sorun yaşadığını anlatırlar.

Çocuklarının “tembel, yaramaz ya da sorumsuz” olduğunu kabullenen bazı aileler, her geçen gün artan dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenme güçlüğü, depresyon, stres ve öfke ile baş edememe gibi çocuk psikiyatrisini ilgilendiren çeşitli konular karşısında çaresiz kaldıklarını, çocukları için endişe taşıdıklarını ifade etmekteler.

Ebeveynler eğer endişe taşıyorlarsa bunun yersiz bir endişe olmadığını peşinen söylemeliyiz. Zira bugünün çocuklarını ve gençlerini ağırlayan dünya, içinde yüzyıllar boyunca barındırmadığı kadar bir takım tehlikeler taşımaktadır. Bu yeni bir dünyadır ve çoğu ebeveyn maalesef henüz “tehlikenin farkında” değildir. Bir şeylerin yolunda gitmediğinin birazcık da olsa farkında olan anne-babalar ise henüz çocukları için eve bilgisayar almanın doğru olup olmadığına bile karar verebilmiş değiller.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu