Araştırma

Yeşilin Dekoratif İzleri

Renkler olmasaydı belki de hissiyatımız, zekamız, felsefemiz, edebiyatımız, sanatımız bu kadar gelişmiş olmayacaktı. “Ki nûr-ı mihrdir elvanı eyleyen teşhir”, renklerin nasıl oluştuğunun edebi ifadesidir. Beyitte olduğu gibi bize renkleri gösteren, onları birbirinden fark ettiren güneş ışığıdır. Göz içine düşen ışığın beyindeki görme merkezinde değerlendirilmesiyle renk algısı şekil alır ve her renk insan beyninde farklı bir bölümün aktifliğinin artmasını sağlar. Aktifliği artan bölümün faaliyetine göre zihinde bazı duygular uyanır. Bu duygular pozitif duygular olabileceği gibi negatif duygular da olabilir. Renklerin uyandırdığı duyguların tarih boyunca aktarılan kültür mirasımızın bir ürünü olduğu düşünülüyor. Annemizin yaptığı bir yemeğin kokusunu aldığımızda özlem ve şefkat duygularımızın belirmesi gibi…

Renk, güçlü bir psikolojik vasıtadır. Renk psikolojisini kullanarak pozitif ya da negatif mesajlar iletebilir. Satışlarınızı artırabilir, kalabalığı sakinleştirebilir ya da bir insanı olduğundan daha güçlü gösterebilirsiniz. Pazarlamada, özellikle de logo tasarımı, web tasarımı, kitap kapağı tasarımı veya ürün ambalaj tasarımında renk psikolojisi bilgisi önemli faydalar sağlar. Düşünün. Bir mağazada onlarca kıyafet varken yalnızca bir veya birkaçının dikkat çekmesinin bir sebebi olmalı öyle değil mi? Renkler, müşteri ile mağaza sahipleri, yani satıcılar arasında adeta köprü vazifesi görür. Bakalım yeşilin renk dünyamızdaki yeri neresidir ve psikolojik tesiri nasıldır?

Sakinleştiren yeşil

Yeşil, baharı müjdeler, tabiattaki canlılığı ve bereketi temsil eder. Sakinleştirici, iyileştirici ve yapıcı nitelikleriyle insanları olumlu etkileyen bir renktir. Ayrıca hayatı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve canlılığı gösterir. Özellikle zümrüt yeşili, ortak hedefler için çalışmayı hızlandırır; ayrıca ferdi hedeflerin gerçekleşmesine yardımcı olur. Yeşil güven duygusunu anlatır, bu yüzden bankaların en çok tercih ettiği renklerin başında gelir. Diğer taraftan tabiatın sükunetini de çağrıştırdığı için hastanelerin dekorasyonlarında, doktorların üniformalarında ve ameliyathanelerde yeşil tercih edilir.

Yeşil rengin psikolojik etkileri

Gözleri ve bedeni en çok dinlendiren renk olan yeşil, sıcak havalarda serin, serin havalarda sıcaklık hissi verir. İnsanlara umut duygusunu aşıladığı gibi insanın psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini de sağlar. Psikolojik olarak yeşil renk, yüksek tansiyonlu ortamlardan çekilmeyi ve sükuneti temsil eder. Oturarak yapılan faaliyetlerde konsantrasyonu sağlamak için idealdir.
Yeşil rengin dekorasyondaki izleri

Gündelik hayatınızda kendinizi güvende hissettiğiniz, dinlendiğiniz, yaşadığınız evlerinizin dekorasyonunda renklerin psikolojik tesirlerinden faydalanabilirsiniz. Evimizde başımızı nereye çevirsek, elimizi nereye atsak, nereye yaslansak mutlaka orada bir mobilya var. Hayatımıza haddinden fazla dahil olan ve ömrümüzün büyük kısmını üzerlerinde geçirdiğimiz mobilyalarımızın renklerinin seçimi belki de mobilyaların kendilerinin seçiminden daha önemlidir.

Mobilya alırken hepimizin karşılaştığı klasik renkler siyah, beyaz ve kahverenginin tonlarıdır. Genelde evler bu renk tonlarıyla dekore edildiğinden ve kötü tasarımları bile şık gösterebilen renkler olduğundan tercih edilirler.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yeşil, gözü dinlendiren ve heyecan duygusunu azaltan bir renk olduğu için mekânlarda huzur verir. Ev dekorasyonu sırasında kumaşlı eşyalarda, duvarlarda veya herhangi bir şekilde kullanılan yeşil renk ve tonları sizin tabiata ve canlı çiçeklere olan ihtiyacınızı karşılayabilir.

Yeşilin açık tonları daha duygusal atmosferler için tercih edilir. Sükûneti aksettirdiği için evlerde bol miktarda yeşil bitkiler bulundurulması tavsiye edilir. İlkbahar mevsimini çağrıştıran özelliği ile uygulandığı her mekâna temiz hava ve canlılık katar. Diğer yandan ofislerde kullanılan yeşil renk güven verici bir izlenim bırakır.

Halı da dekorasyonda önemli bir detaydır. Ancak duvar, perde ve diğer dekoratif eşyalarla iş tamamlanmaktadır. Onun için her model ve renkteki halı üretilmekte ve kabul görmektedir. Bir bütün olarak düşünüldüğünde geniş alan olduğu için krem ve kahve tonları genellikle rağbet görmektedir. Bunun yanı sıra bu renkler hem renk solması ve kirlenme gibi tehlikelere karşı tercih edilirken, yeşille de çok güzel bir ahenk sağlayacaktır.

Perde seçiminde ise halı rengine tezat oturma gruplarına ahenk sağlayacak renkler seçilmelidir. Oturma grupları kullanım oranına, kullanım alanına göre seçilir. Burada kullanılacak renk ve desen durumu diğer unsurlarla birlikte düşünülmelidir. Seçerken kişiler kendilerini nasıl iyi ve huzurlu hissediyorsa o renk ve deseni tercih etmektedirler.

Renk seçiminde, kullanılacak yer, diğer eşyalarla uyum, rengin tonları, hangi renklerle birlikte kullanılacağı, değiştirilebilirlik durumu ve kullanılacak rengin miktarı da önem kazanmaktadır.

KAYNAKLAR:

  1. Evde Dekorasyon – Öznur SİMAV -İstanbul – 1989,
  2. Renklerle insanları tanımak – Oğuz SAYGIN – 36. Baskı -Ocak 2009,
  3. Renk Yönetimi – Dr. Türkün Şahin BAŞKAN – Ankara – 2013

 

En Yeniler

Bir Yorum

  1. Hayatin detaylarla guzellestigi varsayimini destekleyen güzel bir araştırma olmuş.. elinize dusuncenize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu