Gıda AnalizKolay HayatSağlıklı Hayat

Yufka da Bir Ekmek Türüdür

Ekmekle yufka birbirinden ayrılmayan iki yemek türüdür, Bazlama, pide, gözleme, büskeç, saçta yapılan yufka ekmeği, yufka cinsi ekmeklerin yörelere göre farklı çeşitleridir, Bir de somun ekmeği cinsi vardır ki bu da ekmektir ama kalınlığı nispetinde yufkadan ayrılır.

Fırın ekmeği, tandır ekmeği ve bazı bölgelerde küle gömülerek pişirilen kömeç, somun ekmeği türleri arasında sayılabilir. Somun ekmekleri genelde fırın ya da fırın minvalinde yerlerde pişirilir. Yufka ekmek ise sac üzerinde pişirilir. Ekmeğin yufka ve somun türleri undan yapılma ve hamur işi olmaları hasebiyle ortaktır.

Bu ay sizlere hamur işi güzel bir tatlı tarifimiz var. Tarifimizin püf noktasını yufka oluşturuyor. Yufka Anadolu’da hamuru özenle yoğrulup sac üzerinde pişirilerek ekmek haline getirilirdi. Ancak hamur yapıp yufka açmak kadınlar arasında bile maharet isteyen bir alandı. Hatta kor ateş üzerinde kızarmış sac’da kıvamında ekmek pişirmek kış boyunca ıslanıp yeneceği için en mahir kişi tarafından pişirilirdi. Şimdi belki sac üzerinde bir ailenin kışlık ekmek istihkakı bir günde pişirilmiyor ama hamur yapmak ve yufka tutturmak hala mutfaklarımızın vazgeçilmezi.

Hamur nasıl yapılır?

Hamur unun kıvama getirilmiş halidir. Belli miktar un içerisine kıvama getirmek için su, yumurta, süt ya da sadeyağ kullanılabilir. Biz yarım kilo halis un içerisine iki yumurta ve yarım bardak süt koyarak hamur yapacağız.

Uygun bir kap içerisine unumuzu ortası çukur olacak şekilde ayarlarız. Arkasından yumurtaları kırar, sütümüzü üzerine ilave edip bir miktar da tuz atarız. Sonra parmak uçlarımızla etrafından azar azar çekerek malzemeyi una karıştırırız. Ve elle eze eze hamur haline getiririz. Katı olursa lüzumu kadar su ilave edebiliriz. Sakız gibi uzayıncaya kadar yoğururuz. Sonra dört parmak boyunda parçalara ayırıp bunlara küçük tabak şeklini veririz. Hava temasını önlemek için üzerini nemli kalın bir bezle örteriz. Hava teması hamurun yüzeyini sertleştireceği için dikkatli olmak gerekir.

Yufka nasıl açılır?

Hamur tahtasına biraz un serperiz, üzerine hazırladığımız yuvarlak hamurlardan bir tanesini koyup onun da üzerine biraz un serpiştiririz. Sonra oklavayı iki tarafından bastırarak hamur üzerinde yuvarlarız. Hamur incelir, genişler ve ileriye doğru yuvarlak bir şekil alır, o zaman yufkayı kenarından tutup kaldırın. Tahtanın üzerine biraz un serpin, uzunluğu sağdan sola gelmek üzere yeniden serin. Üzerin biraz un serpiştirin, yine oklava ile basarak açın. Bunu istediğiniz inceliğe kadar devam ettirin.

Uyarı: Çarşıda yufka satılırken evde yufka açmak zahmetli olabilir; lakin hazırlanan yemekle pişmek için buna değer. Bir de yufka açan usta ile bulunmadıkça bunu başarmak zor olabilir.

Bal Kaymaklı Çıtır Tatlı

Hangi malzemeler kullanılır

  • 3 adet yufka
  • 250 gr. kaymak
  • 1 kâse bal
  • 1 su  bardağı iri dövülmüş ceviz

Nasıl hazırlanır ?

  • Yufkaları üst üste serip, muska böreği yapacak şekilde uzunlamasına, şeritler halinde kesilir.
  • Kestiğimiz yufkanın en ucuna, bir çay kaşığı kaymak, çok az bal ve bir çay kaşığı da ceviz ekleyip, muska böreği şeklinde sararız.
  • Bütün şeritlere aynı işlemi uyguladıktan sonra, muska şeklindeki yufkalarımızı yağlı kâğıt serili tepsiye alırız. Üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.
  • İyice kızaran tatlımızı fırından çıkartıp üzerine bal gezdiririz.
  • Birer çay kaşığı kaymak ve cevizi de ekleyerek servis yapabiliriz.

Afiyet olsun.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı