Gıda AnalizSağlıklı Hayat

Yumurta

İtibarı Neden İade Edildi?

“Tek başına doyurucu bir yemeğe dönüşebilen, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi, hamur işlerinin aranan malzemesi yumurta, yüksek besin değeri sayesinde başroldeki yerini her zaman koruyor.”

Tek başına doyurucu bir yemeğe dönüşebilen, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi, hamur işlerinin aranan malzemesi yumurta, yüksek besin değeri sayesinde başroldeki yerini her zaman koruyor.

Vaktiyle popüler kültürün karalama kampanyalarından yumurta da nasibini almıştı. Kolesterolü yükselttiği gerekçesiyle uzmanlarca az tüketilmesi gerektiği söylenmiş hatta yüksek kolesterol ve tansiyon problemi olan hastaların diyetlerinden tamamen çıkarılmıştı. Ama bu devam edemedi.

Sebeplerine gelince yapılan araştırmalar sonucunda yumurtanın kolesterol yüksekliğiyle ilişkisi olmadığı anlaşıldı. Böylece besin değeri açısından çok önemli öğeler barındıran yumurtanın itibarı iade edildi.
Orta boy bir tavuk yumurtası, içeriğindeki besin maddeleri bakımından 60 gram ete denktir. Yumurta içerisindeki proteinin canlı organizma için önemi tartışılamaz. Yumurtadaki proteinde insan vücudunda üretilemeyen fakat mutlaka alınması gereken esansiyel amino asitlerden bulunmaktadır. Yumurtada bol miktarda proteinin yanında A,D,E,K, B2 ve B12 gibi vitaminler, Ca, Fe, P, I, Fl, Na, Cl, Cu, S, Zn, Mg, Mn gibi mineraller bulunmaktadır. Besin değerinin yüksek olması sebebiyle büyüme çağındaki çocukların günlük beslenmesinde mutlaka bulunmalıdır. Yine hamile bayanların özellikle bebeğin iç organlarının geliştiği ilk üç aylık dönemde diyetlerinde mutlaka yumurta bulunmalıdır.

Bir yumurtada yaklaşık 80 kalori bulunmaktadır. Ayrıca uzun süre tok tutmaktadır. Bunlar göz önünde bulundurulunca kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir. Aynı zamanda yüksek protein içeriği sayesinde hastaların iyileşme sürecini hızlandırdığı için de ideal bir hasta yemeğidir.
Ayrıca yumurta; virüs kültürü, aşı çalışmaları ya da çeşitli zehirlerin etkisinin incelenmesi gibi çalışmalarda kullanılan önemli laboratuvar malzemesidir.

Yumurta nasıl pişirilmeli?

Kimileri yumurtayı çiğ olarak tüketmeyi tercih etse de yumurtanın bakteri bulundurma olasılığı göz önünde bulundurulmalı ve besin değerini kaybetmemesi açısından en uygun pişirme yöntemi tercih edilmelidir. Uzmanlar en iyi yumurta pişirme yönteminin suda kaynatmak olduğunu söylüyor, yalnız besin değerinin azalmaması için pişirme süresine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü uzun süre yüksek ısıya maruz kalan yumurtanın yapısındaki proteinler bozuluyor ve vücudumuzda yeterince kullanılamıyor. Bu nedenle en iyi pişirme yöntemi, kısık ateşte 10 dakika pişirmektir. Fazla pişirilen yumurtanın etrafında oluşan yeşil halka, yumurtanın bayat olduğunu gösterir. Unutmayalım ki besin değerinin korunabilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de taze yenilmesidir.

Yumurta alerjisi nedir?

Yumurta, besin değeri açısından vücut için çok faydalı olsa da kimi zaman özellikle çocuklarda istenmeyen durumlara sebep olabiliyor. Yumurta alerjisi denilen bu durum, genellikle yumurta tüketildikten kısa bir süre sonra ürtiker, burun iltihabı, kusma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Yumurta alerjisi nadir olarak da ‘anafilaksi’ denilen ve yaşamı tehdit eden reaksiyonlara sebep olabiliyor. Yumurta alerjisi genellikle erken bebeklik döneminde ortaya çıkmaya başlar. Çoğu çocukta ergenlik öncesi kendiliğinden kaybolan yumurta alerjisi bazı durumlarda yetişkinlikte de devam edebiliyor. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez protein kaynağı yumurta, alerjik reaksiyon ihtimaline karşı özellikle ek gıdaya başlayan bebeklerde dikkatli kullanılmalıdır.

Yumurta kabuğunu atmayın!

Yumurta kabuğunun oluşumu tavuğun yediği şeylerin kalsiyum muhtevasına bağlıdır. Kaliteli bir yumurta kabuğu 0.25-0.40 mm kalınlığında olması gerekiyor. Ancak tavuğun yaşı ve beslenme şartları da yumurta kabuğunun sağlamlığıyla ve kalitesiyle yakından alakalıdır. Tavuğun yaşı ilerledikçe daha büyük; ancak daha ince kabuklu yumurta verir. O yüzden yaşlılara göre genç tavukların yumurtaları daha sert ve kalın kabukludur.

Aynı zamanda %40’lık bir oranla önemli bir kalsiyum deposudur yumurta kabuğu. Yaklaşık yarım yumurta kabuğunun içerisinde 1000 mg kalsiyum mevcuttur. Bu da yetişkin birinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamada yeterli bulunmuştur. Yumurta kabuğunda zararlı mikrop olma ihtimaline karşın suda 10 dakika kaynattıktan sonra kurutup toz haline getirerek istifade edebilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Öncelikle kalsiyuma ihtiyacınızın olup olmadığını uzman birinden öğrenmelisiniz. Çünkü kalsiyumun eksikliği gibi fazlalığı da zararlı ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Yumurta pişirme makinesinin kullanımında püf noktalar

Hemen hemen her gün hayatımıza, yaşamımızı kolaylaştıracak pratik ve kullanımı kolay elektronik cihazlar dâhil oluyor. Bunlardan birisi de son zamanlarda tanıştığımız yumurta pişirme makinesi. Peki, bu makine nasıl kullanılır?

  • Yumurtaları makineye yerleştirmeden evvel güzelce yıkayın.
  • Ölçü kabında işaretlenmiş üç basamak mevcuttur. Birinci basamağa kadar su doldursanız yumurtanız rafadan, ikinci basamağa kadar su doldurursanız yumurtanız orta, üçüncü basamağa kadar su doldurursanız yumurtanız katı olur. Suyu isteğinize göre ayarlarsınız.
  • Sonra açılan delikler yukarı gelecek şekilde yumurtaların üzerine küçük bir delik açın. Bu delikler yumurtaların pişerken patlamasına mani olacaktır.
  • Daha sonra geniş kısımlar aşağıda, dar kısımlar yukarıda olacak şekilde yumurtaları makineye yerleştirin.
  • Makinenin kapağını kapattığınıza emin olduktan sonra da çalışma düğmesine basın.
  • Yumurtaların pişmesi 10 dakika kadar sürer. Makinenin alarm vermesiyle yumurtalar hazır hale gelmiştir.

Haşladığınız yumurtaları birkaç gün geçtikten sonra bayatladı diye atmayın! Buzdolabında muhafaza ettiğiniz takdirde 7 gün boyunca taze kalır.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı