Edebiyat

Hasbahçeden İnciler – 5

Yüz Deve Yükü Kitabın Dört Cümlede Özeti

Bir gün, bir padişahın emriyle Hint bilgelerinin kütüphanelerini yüz deveye yüklemek istediler. Padişah, yükün miktarını çok buldu. Yükün azaltılmasını isteyince sayıyı on deveye indirdiler. Padişah bu miktarı da fazla bulunca sadece dört cümlede karar kıldılar. Yüz deve yükü kitap tutan bilgiyi dört cümleyle özetlediler.

Bu dört cümlenin birincisi:

“Devlet adamı âdil olmalıdır.”

Devlet adamı, adaletli davranmaya gayret ederse âdil olur. Böylece emri altındaki büyük küçük herkes rahat içinde yaşar.

Eğer devlet adamı adaletsiz olursa, bir garibanın incinmesi yüzünden bütün dünya incinecektir.

Hâsılı bir fakirin zulüm görmesi, bütün halkın rahatının kaçmasına sebep olur. Çünkü “fakirin ahı saltanatın zevali (yıkılması)” demektir. Eğri büğrü olan fani dünyadan kurtulmak için devlet adamlarının âdil olması şarttır.

Dört cümleden ikincisi:

“Halka iyi davranmak gerekir.”

Devlet adamının yaptığı zulüm, halkın başkaldırısıyla sonuçlanır. Arpa ekince nasıl buğday biçeceksin?

Dört cümleden, bedenin sıhhatini korumaya dair olan üçüncüsü:

“Aç değilsen elini yemeğe uzatma, acıkınca
yemek yesen de doymadan sofradan kalkmasını bil.”

Kötü niyetli doktorların:

“Yine mi hasta oldun? Bunun çaresi şudur, şunu yapmalısın, bunu yapmamalısın.” diye itip kakmaları yerine seni hasta edecek şeylerden uzak durman daha iyidir. Miden boş olmadıkça yemek sofrasına oturma. Miden dolmadan da sofradan kalkmasını bil. Böyle yapmazsan sana sahte sözler söyleyen doktorların elinde oyuncak olursun.

Dört cümleden, kadınlara nasihate dair olan dördüncüsü:

“Kadın, namahreme bakmamalıdır. Yüzünü mahrem olmayanlardan sakınmalıdır. Çünkü şehevî arzular, sürekli göz temasıyla ortaya çıkarlar.”

Makbul kadın, söz konusu gözbebeği dahi olsa namahreme bakmayan, yüzünü göstermeyendir. Böyle kadın, helali olmadığı için gökteki ay misali benzersiz birine rastlasa dahi asla eşinden başkasına yüz çevirip bakmaz.

(Baharistan’dan Seçmeler, Molla Câmî, Hazırlayan: Ozan Yılmaz, Hasbahçe Kitaplığı)

İlim Dünya İçin Değildir

Din ilmi, öğrenmek içindir, dünyayı yemek için değil. Yani dünyayı elde etmek ve makam edinmek için değildir.

Âlem halkına takva, ilim ve zühd satan, yani bunları mal ve makam edinmek için kullanan kimse bir harman yapıp bir çırpıda yakmış oldu. (Gülistandan Seçmeler, Sadî-i Şirazi, Hazırlayan: Ozan Yılmaz, Hasbahçe Kitaplığı)

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı