EdebiyatEğitim

Yüzyıl Önceki Kütüphane Listesi

Kitaplar o kadar çoktur ki en zengin adamlar bütün mallarını o uğurda feda etseler yine her birinden birer tane edinemez, ne kadar okumaya idmanı olsa yine bütün kitapları bir kere gözden geçiremez.

Alemde kitap yazma âdeti pek eskidir. Yazarlar insanlardan olur, bunlar içinde âlimi, fazılı olduğu gibi iyi ve fena huylusu da vardır. Yazarlar kitaplarını kendi kâbiliyet ve zevklerine göre yazarlar.

Okurlar ise kendi zevk ve istifadelerine uygun kitapları alır. Fakat kitaplar içinde o kadar lüzumsuz ve zararlıları bulunur ki tecrübe ve malumatı az olanları aldatır, fena yollara götürür. Böyle kitapları ele almaktan kaçınmalıdır. Bir de kitaplar o kadar çoktur ki en zengin adamlar bütün mallarını o uğurda feda etseler yine her birinden birer tane edinemez, ne kadar okumaya idmanı olsa yine bütün kitapları bir kere gözden geçiremez.

Öyle ise ne yapalım? Kitap almayalım mı, okumaktan vaz mı geçelim? Hâşâ! Hem kitap almalı hem de okumalı. Her insan bir meslek sahibidir pek tabi. Her mesleğe mahsus kitaplar var. O kitaplar genel manada edinilse faydası vardır. Faraza askerlerimiz askerlik ilimlerine dair eski yeni ne kadar Türkçe kitap varsa, ne kadar yenisi çıkarsa birer tane almalı. Başka dil bilirse o dilde kendi mesleğine dair olan eserlerden de en faydalılarını almalı.

İnsanların bir de özel zevki vardır. Yani mesleği haricinde bir fenne, sanata merak eder. İşte o merak ettiği ilme ve hünere dair olan kitapların da kendi lisanında bulunanlarından hepsini almalı. Diğer bildiği dillerde de o alanda yazılmış eserlerin makbullerini almalı.

Daha ne almalı? Evet daha insanın kütüphanesinde bulunacak kitaplar vardır. Öyle kitaplar ki her meslek her zevk erbabı için ortaktır. Fakat teessüf ederim ki bu tür kitaplarımız pek azdır. Hatta Avrupa kitapları içinde de az bulunur. Geçenlerde Avrupa gazetelerinde herkese lazım kitaplar hangileridir meselesi ortaya çıkmıştı. Verilen cevaplar içinde 200 kadar kitap ismi görüldü. Ben de genel olarak bulunması lazım olan kitapları kısa aklımca aradım, pek az şey bulabildim. Ki onlar da şunlardır:

Bu yolda, yani faydası umumi kitaplarımızı çoğaltmaya himmet etmelidir. Önce de söylediğim gibi şu saydığım kitaplar kendimce faydasını tasdik etiğim vesair irfan erbabı tarafından da tavsiye edilenlerdir. Henüz görmediğim faydalı kitaplar varsa isimlerinin bildirilmesini, iktidar sahiplerinden temenni ederim.

 1. Tefsîr-i Tıbyan
 2. Mevlid-i Şerif
 3. Hilye-i Hakanı
 4. Telemak Tercümesi
 5. Hüsrevnâme Tercümesi
 6. İbn-i Haldun Mukaddimesi
 7. Hümayunnâme
 8. Gülistan Tercümesi
 9. NahifTnin Mesnevi Tercümesi
 10. Durûb-ı Emsâl-i Osmaniye (Osmanlı Atasözleri)
 11. Fezleke-i Tarih-i Osmani
 12. Ahlak-ı Alâl
 13. Koçibey Risalesi
 14. Katip Celebi’nin Mizanü’l-Hakk’ı
 15. Cidâl-i Sadî Bâ-Müdde

Kaynak: Necib Asım, Kitab, Haz. Ali YILDIZ, Büyüyenay Yayınları, İstanbul 2012, s. 201-203
Yüz Yıl Önceki Kitap Listesi

 

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı