EğitimAraştırma

Dünyadan Eğitime Dair İlginç Notlar

NİJERYA

Yüzen okul
Nijerya’da Makoko toplumunun yerel mimarisi ile yenilikçi teknolojilerini bir araya getiren “yüzen okul” projesi, bölgedeki eğitim problemlerine çare bulmaya çalışıyor. Okul olarak kullanılacak olan bu üç katlı yapı, 256 plastik varilin üzerinde duruyor ve üçgen prizmalar şeklinde tasarlanıyor. Malzeme olarak tahta kullanılıyor ve yapıların ihtiyacı olan enerji güneş panelleriyle sağlanıyor. Bu okulda yaklaşık 100 öğrencinin eğitim alması amaçlanıyor.

GÜNEY KORE

Öğrenciler temizlik yapıyor
Çocuklar okulda birçok şey öğrenir; Matematik, edebiyat, biyoloji… Bütün bunların yanında aslında okul, çocuklara hayatı da öğretmelidir. Buna en güzel örnek Güney Kore’den verilebilir. Koreli öğrenciler kendi okullarını kendileri temizliyorlar. Böylece temizliği, kirliliği; yani hayata dair önemli bir ayrıntıyı öğrenmiş oluyorlar.

JAPONYA

Sınıfa ayakkabı ile girilmez
Japonya’da öğrenciler okullara girerken ayakkabılarını çıkarıyorlar. Öğrencilerin okullarda ayakkabılarını çıkarmalarının birkaç sebebi var. Birinci sebep elbette temizlik. Japon okullarında Kore’de olduğu gibi hademe bulunmuyor ve temizliği öğrenciler yapıyorlar. Kendi okulunu temizleyen öğrenciler kirletmemenin de yolunu arıyorlar. Bu gibi durumlar öğrenciler arası eşitlik kavramını da geliştirmiş oluyor.

ABD

Teknoloji devrinde teknolojisiz okul
Günümüz çocukları teknolojinin içine doğuyor. Küçücük çocukların teknolojiyle büyümesinden şaşkınlıkla karışık tuhaf bir keyif duyuyoruz. Zeki bir nesil yetişiyor zannediyoruz. Ama teknolojinin ana vatanı diye tabir edilen Silikon Vadisi’ndeki E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devleri, çocuklarını teknolojiden arındırmaya çalışıyor. Bunun için de teknolojisiz okulları tercih ediyorlar. Bilgisayar ekranı ya da akıllı tahtaların yerini eski karatahta, cetvel, makas, tebeşir, kürek, dikiş iğnesi, fırça ve çamur alıveriyor.

NORVEÇ

Sınav ve karne yok, herkes birinci
“Her öğrenciyi kapsayıcılık” prensiplerine dayalı olan Norveç eğitim sisteminde, öğrencilere rekabet öğretilmiyor. 8’inci sınıfa gelinceye kadar karne almayan ve sınava tâbii tutulmayan çocuklar bu çocuklar hakkında sınıfa ya da veliye kimin daha iyi olduğunu açıklanmıyor. Her çocuk en iyidir ve bu yüzden spor müsabakalarında bile bütün çocuklara birincilik madalyası veriliyor.

En Yeniler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu