EğitimİnsanKapakSesli Makaleler

Akıllı İnsan Kimdir

Hafta başında arkadaşımla yaptığımız sohbette, şu soru mevzubahis olmuştu: Akıllı insan kimdir? Arkadaşımla, sohbetimizin sonunda şuna karar vermiştik: “Akıllı insan, en az pişman olandır.” Hatalardan ders almak, fırsatları değerlendirmek, emeğini en değerli olana sarf etmek, akıllı olmanın gereklerinden…

Aynı soruyu, rehberlik dersimize taşıdım. Biri hariç bütün sınıflarda mevzu ettim. Cevaplar farklı farklıydı. Çocuklar, çoğunlukla cevap olarak; “Akıllı olmak; samimi olmak, çevreyle uyumlu bir hayat sürmek, iş güç sahibi olup para kazanmaktır”, dediler. Bir öğrencim ise “Yaratılış gayemizi bilerek ona uygun yaşamaktır.” dedi. Çoğunluğun daha önceden böyle bir şeyi düşünmediğini fark etmek, benim için önemliydi. Taze dimağları bugüne kadar böylesi bir soruyla muhatap olmamıştı.

Derslerden edindiğim intiba şu ki akıllı yaşamak konusunda fazla düşünmüyoruz. Gerçekten de akıllı bir hayat sürmenin derdini çekmiyoruz. Bu da hayatı, günübirlik yaşadığımızı gösteriyor.

Büyüklerin hayatları incelendiğinde sanki her anları planlı, göz açıp kapayıncaya kadar bile vakitleri yokmuş hissine kapılıyor insan. Bugün maalesef pek çoğumuz, vakti aziz bilmek keyfiyetinden uzağız. Akıllı kimsedir ki her anını inci mercan bilir.

Dersleri işlerken şöyle bir tasvir aklıma geldi: “Şüphesiz hayat, bir yolculuk, ömür bir yoldur.”

Yola anne-babamızla, kardeşlerimizle çıkarız.

Büyüdükçe, yeni yol arkadaşları eklenir. Bu ömür seyahatine, bazen tozlu yollardan başlar sonra asfalta kavuşuruz, bazen de tam tersi olur.

Bazen dikenli, bazen çamur, bazen de taşlı yerlere denk geliriz.

Bazen güzel manzaralı köprülerden geçer, bazen fırtınaya yakalanırız.

Hayatın büyük bir yolculuk olduğunu bilerek yol hukukuna riayet etmek, karşımıza çıkacak tehlikelere karşı tedbirler almak, manzaralı yerlerden geçerken mutlu olabilmek, tozlu yerlerden geçerken sabredebilmek, hele vakitli yetişebilmek için tempoyu tutturabilmek, devam etmek, hep devam etmek…

En güzeli de vardığımız yerden memnun olabilmek…

Her halde en akıllı kimse, vardığı yerden en çok memnun olandır ve dahi memnun olacağı yere varmak için çabalayandır.

En Yeniler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu