Aile Özel

Büyümek Düşe Kalka Yürümektir

Tombul ve boncuk parmaklarıyla, minicik ayaklarıyla artık size doğru yürümeye başladı. “Anne, baba” diyerek size doğru koşacağı günü bekliyordunuz. Hayallerinizin gerçek olma zamanı geldi. Peki, bu dönemde karşılaşacağınız zorluklara önceden hazırlıklı mısınız? Bu süreci huzurlu ve rahat geçirebilecek bilgilere sahip misiniz?

Çocukların çoğu ilk adımlarını 11 ile 14 ay arasında atmaya başlar. Ancak yürüyebilme yaşı diğer gelişme dönemlerindeki gibi, çocuklar arasında farklılık gösterir. Bazı çocuklar, 8-9. aylarında yürümeye başlarken, bazıları ise ancak 16. aydan sonra yürüyebilirler. Erken ya da geç yürümenin, aileden kaynaklanıp kaynaklanmadığı hep merak edilir. Hatta geç yürüyen çocuklar için “gelişme geriliği” var gibi asılsız iddialar da atılabilir.

Çocuklar hangi ayda yürür?

Böyle iddialar genelde asılsız olabilir. Çünkü sağlıklı çocuklarda bile, gelişim evrelerinde farklılıklar vardır.  Çok erken yürüyen çocuklar olduğu gibi, gelişimi normal olup da, 18. aya kadar yürüyemeyen çocuklar da olabilir. Ayrıca çocuğun yürüme yaşı, zekâsı ile ilgili değildir. Her çocuğun kendi yaratılışına göre öğrenme öncelikleri vardır. Çocuğunuz geç yürüyecek diye endişelenmenize gerek yok, mutlaka o dönemde başka bir şeyi öğreniyordur. Emekleyen bebek, gereken cesareti toplayınca bir anda ayaklanacak ve sizi şaşırtarak, bir anda yürümeye başlayacaktır.

Hayatın İlk Tecrübesi “Yürümek”

Yürümeyi öğrenmek demek, önce dengede durmak, sonra minik adımlarla ilerlemek demektir. Ve bu, bebek için oldukça zor ve cesaret isteyen bir hadisedir.

Bebek, yapabildiğini kendi kendine ispatlayarak özgüvenini geliştirir. İlk adımlarına kadar etrafına bağımlıdır. Ancak bu ilk adımlardan sonra, artık istediği gibi dolaşmakta ve gönlünce keşif yapmaktadır. Bebek yürümekle bedeninin farkına da varacaktır. Ayaklarıyla yeri kavraması, keşfe doğru yürümesi, yere düşünce acı hissetmesi, hayatı anlamaya başlamasının da ilk adımlarıdır aslında.

Çocuk, her düştüğünde onu kaldırmak doğru değildir. Ayağa kalkarken kaslarını kuvvetlendirir. Yere düşünce ellerinden, ayaklarından güç alır kalkar, yine düşer. Öğrenme, hayatın geri kalanında olduğu gibi, gelişim döneminde de, böyle tekrarlarla olur. Düşe kalka büyümektir aslında bunun adı.

Bebeğin düşüp kalkmalarında ona yapılacak en iyi yardım, etrafındaki tehlikeleri ondan uzaklaştırmaktır. İlk adımlar, genelde düşmeyle sonuçlanacağından, tekrar cesaretlendirmek için ona sarılın. “Bir şey yok”, diyerek güven verici bir ifadeyle onu tekrar yüreklendirin.

Yürümeye başladığı halde, bazen emeklemeyi tercih edecektir. Bunu sıkıntı etmeyin. Bu sırada emeklemeyi, düşe kalka yürümeye göre daha hızlı olduğu için tercih ediyordur. Yürüme egzersizleri hız kazandığında emeklemeyi unutacaktır. Bu dönemde bir diğer endişe de kilo problemidir. Bu dönemde çocuğunuz kilo kaybedebilir. Bu, çocukta hareketlenmenin arttığına işarettir. Siz buna da fazla takılmayın, rahat olun.

Bebeğiniz hala yürümüyorsa

Bebeklerin %90’ı  18. aya kadar yürür. Bu aylara geldiği halde hala yürüyemeyen bebeğiniz varsa, bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Düzeltilmesi basit ortopedik müdahalelere gerek duyulabilir. Bunun yanında kilo problemi olan ve erken doğan bebeklerde de yürüme daha geç görülebilir. Bu konularda da uzmana danışmak, problemin daha basit çözülmesini sağlayabilir.

 

En Yeniler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu