AraştırmaSeyahat

Dünyanın Acayip Yerleri

Galeri

Yağmur yağıyor, ıslandık diyoruz; kar yağıyor, üşüdük diyoruz; güneş açıyor, yandık diyoruz. Birçok şeyi beğenmiyoruz da kendimizi beğenmişlik taslıyoruz. Özellikle 4 mevsimin en güzel şekilde yaşandığı bir ülkede yaşadığımız için ne kadar şükretsek az. Çünkü insanların yaşadıkları öyle yerler var ki ya soğuk, ya da sıcak; ya çok yüksek, ya da çok tehlikeli. İşte; dünyanın ayrı köşelerinden, yaşamanın en zor olduğu yerler:

Yakutistan

Yakutistan
Yakutistan

Soğuk denen şey kaç derecedir? -1 mi, yoksa daha fazla mı? Yakutistan’da soğuk demek, -60 dereceleri görmek demek. Rusya’nın 450 kilometre doğusundaki bölge, adeta soğuğun başkenti. 250 bin kişinin yaşadığı şehir öylesine soğuk ki insanlar, -45 derecelik havayı sıcak kabul ediyorlar. Böyle bir yerde para verseniz durmam, diyenlerdenseniz bir daha düşünün. Çünkü dünya pırlanta rezervlerinin %20’si buradan çıkıyor. Çıkan petrol, doğalgaz, altın da cabası. Böylesine soğukta haliyle tarım ürünü yetişmiyor. İnsanlar et ve balıkla besleniyorlar. Kimsenin buzdolabı yok, zaten gerek de yok. Her şey doğal olarak donmuş.

El Azizia

El Azizia
El Azizia

Her şeyin fazlası zarardır. Ne çok sıcak gerek insana ne de çok soğuk. Dünyada en yüksek hava sıcaklığı, Libya’nın El Azizia bölgesinde ölçülmüş. 1922’de 57,8 derece olarak ölçülen sıcaklık bugünlerde düşmüş. Düşmüş düşmesine ama yine sıcak hem de çok sıcak; 49 derece. El Azizia’ya bir rakip de çıkmış. Yine Libya’da bulunan Gadames vahası en az diğeri kadar sıcak. İnsanlar sıcaktan korunmak için evlerini çamur ve palmiye ağacından yapmışlar. Üstü kapalı sokakları, İstanbul Kapalı Çarşı’yı andırıyor.

Yılan Adası

Yılan Adası
Yılan Adası

İnsanoğlu şu dünyada basılmadık toprak bıraktı mı acaba? Bir Antarktika kalmıştı, orası da artık ayaklar altında çiğneniyor. Ama bir yer var ki, hiçbir insan yaşamıyor. Bırakın yaşamayı, gitmeye dahi cesaret edemiyor. Brezilya’nın Sao Paolo şehrinin açıklarındaki “Yılan Adası”, el değmemiş yeşil ormanları ile şirin bir adacığa benziyor. Fakat dış görünüşteki şirinlik, içine girildiğinde korkuya dönüşüyor. Sebebi; adanın tamamen zehirli yılanlarla kaplı olması. Yılanlar öylesine ölümcül zehirlere sahipler ki insanın etini dahi eritebilecek güçte. O kadar çok yılan var ki metrekare başına 1 yılan düşüyor.

La Rinconada

La Rinconada
La Rinconada

Dünyanın en yüksek yerinin Everest Tepesi olduğunu biliyoruz. Ve orada kimsenin yaşamadığını ve yaşayamayacağını da biliyoruz. Peki, insan en fazla ne kadar yükseklikte yaşayabilir? Cevap; 5 bin 100 metre. Evet, Peru’nun La Rinconada şehrinde insanlar bu yükseklikte yaşıyorlar. Dünyanın en ulaşılmaz yerinde yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor ve geçim kaynakları da altın madenciliği. Madenciler 30 gün boyunca günde 12 saat patronları için, 1 gün ise kendileri için çalışıyorlar. Yani kendileri için olan 1 günde altın buldular buldular. Bulamazlarsa 5 bin 100 metre yükseklikte hem aç kalıyorlar hem de 30 gün boyunca bedava çalışmış oluyorlar.

BU SAYIYI SATIN AL E-DERGİYİ SATIN AL

En Yeniler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu