Doğal Hayatİnsan

Dünyaya Mercek

Cakarta

Geçen aralık ayında, Doğu Cakarta’da çekilmiş bir fotoğraf. Şiddetli yağışlar sonrasında nehirler taştı, yerleşim yerlerini su bastı ve fotoğraftaki gibi görüntüler ortaya çıktı. Sel sularından kendini kurtarmaya çalışan bu çocuk, fotoğrafı çeken kişiye doğru, biraz daha yüzmesi gerekiyor ki açıda daha iyi bir yer alabilsin. Ya onun gelmeye niyeti yok, ya da fotoğrafı çeken kişinin beklemeye zamanı yok. Pandemi döneminin simgesi, çene altına düşmüş maske ve dikkatli bakan gözler. Arkada, evden çıkarılan birkaç parça eşya, hepsi de suyun çekilip gitmesini bekliyor. (Endonezya)

Taş

Gördüğünüz fotoğraf, Nil Nehri kenarındaki Uksur şehrinden. Fotoğraftaki kişiler ne yapıyor, diye merak etmişsinizdir. Bu kişiler, kayalara şekil vererek, onları hediyelik eşyaya dönüştürüyorlar. Baş taraftaki kişinin elinden çıkacak taşlar, sehpa, tezgah ya da başka bir sürpriz ürüne dönüşecektir. İlerideki kişi ise daha küçük taşlara şekil veriyor. Onunki de taştan süs eşyası veya bir bardak altlığı olabilir. Taşlara şekil vermek zor olduğu için, bazalt volkanik gibi uygun olan türlerden bir kaya türü seçilir. Zor olan işlerde yetiştirilmek üzere seçilen kişiler de bunun gibidir. Yetişmek için kendileri de emek harcarlar. Çünkü beklemek, yol kenarındaki kayaların işidir. (Mısır)

Deve

Develer, kendine mahsus, oldukça farklı ve güzel hayvanlardır. Fotoğrafta, yolculuk yapan bu develer, Habeşistan’ın Mekele şehrinden yola çıkmışlar. Habeşistan, Mekke-i Mükerreme’de kurban edilen develerin, yetiştirildiği yerlerin başında geliyor. Bu yüzden gittikleri yer, Hicaz bölgesi olabilir. Çobanlarıyla beraber, dağlar arasında, kamyon kasasında seyahat eden develer ve yol kenarında onları izleyen bir insan.  (Habeşistan)

En Yeniler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu