Kültür Sanat

Pazarlık Sanatı

Pazarlık yapmak başlı başına bir sanattır. Bu sanatın incelikleri okula gitmekle kitap okumakla öğrenilmez, hayatı yaşarken tecrübe kazanarak öğrenilir.

Bu ay “kolay hayat” bölümünde sizler için “pazarlık nasıl yapılır?” sorusunun cevaplarını araştırdık. işte pazarlık etmenin püf noktaları:

Ürünün piyasa değeri hakkında araştırma yapın

Alacağınızın ürünün piyasada farklı fiyatları olup olmadığı hakkında araştırma yapın. Böylece hem vereceğiniz fiyat hakkında bir düşünceniz olur hem de satıcının pahalı mı yoksa uygun mu sattığını anlarsınız. Eğer satıcı fiyatı fazla söylemişse “başka yerde şu kadar” diye söylemeniz satıcının fiyatta indirim yapmasını sağlar.

Açık sözlü, kibar ve neşeli olun

Ticarete yakışır şekilde açık sözlü, nazik ve anlayışlı olun.

Kızıp kötü söz söylemenizin size bir faydası olmadığı gibi satıcının fiyatı indirmek yerine yükseltmesine sebep olur. Alışveriş sırasında ürünü asla kötülemeyin. Bu durum satıcının ürünü satmaktan vazgeçmesine neden olur.

Ürünü beğendiğinizi belli etmeyin

Alışveriş sırasında baktığınız ürünü beğendiğinizi satıcıya hissettirirseniz pazarlık etme şansınız azalmış demektir.

Satıcının, ürünü beğendiğinizi anladığında fiyatı indirmek yerine yükselteceğinden emin olabilirsiniz.

İlk fiyat veren siz olursanız pazarlık etme payınızın ne kadar olacağını bilemezsiniz

ilk fiyatı bırakın satıcı versin.

Ürün ile ilgili yaptığınız piyasa araştırması sonucu aklınızda
bir fiyat belirmiştir muhakkak. Pazarlığı satıcının verdiği fiyat ile aklınızdaki fiyat arasında yaparsınız.

Kafanızda kesinlikle net bir rakam oluşturun

Satıcı size bir fiyat verdiği zaman sizde “Ben bu rakamdan yukarıya almam.” deyin. Aklınızdaki rakama veya ona yakın bir fiyata ulaşıncaya kadar pazarlığı bırakmayın.

Nakit ödemeyi teklif ederseniz satıcı ürünü daha ucuza verebilir

Satıcıya kredi kartı değil de nakit ödeyeceğinizi söylerseniz eline sıcak para geçeceği için pazarlık konusunda size yardımcı olur.

Büyük alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda pazarlık yapılır mı?

Mağazadan içeri girdiğimiz zaman artık pazarlık yapma şansımızı da kapıda bırakıyoruz. Birçoğumuz alışveriş merkezlerinde ve büyük mağazalarda pazarlık yapmayı uygun görmeyiz.

Zaten üzerinde fiyatı, indirimli fiyatı, kampanyalı fiyatı var bir de pazarlık mı yapacağız diye düşünürüz. Mağazadaki görevlilerin stok sayısına göre bazı ürünlerde indirim yapma inisiyatifleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden mağaza ve alışveriş merkezlerinde pazarlık yapmaktan çekinmeyin.

“Sonra ödersin” tuzağına düşmeyin

Alışverişimi tanıdık yerden yapayım derken tuzağa düşmeyin. Alışverişinizi veresiye bile yapacaksanız önce pazarlık yapın. Satıcının “sonra ödersin” tuzağına düşmeyin.

En Yeniler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu